Bilim & Teknoloji

Kutup Işıkları Nasıl Oluşur?

Kutup ışıkları (Aurora borealis), Dünya gezegeninin kuzey kutup bölgelerinde ve ayrıca Jüpiter, Satürn, Venüs ve Mars gibi diğerlerinde meydana gelen görsel bir olaydır.

Aurora borealis gece veya öğleden sonra çıplak gözle görülebilir ve genellikle kırmızımsı ve yeşilimsi parlak ve renkli ışıklardan oluşur.

Aurora borealis, güneş rüzgarları tarafından salınan parçacıkların Dünya’nın manyetik alanı ile teması nedeniyle oluşur.Bu olay, ufuk boyunca homojen yaylar, perde şeklindeki auroraları oluşturmak için bir araya gelen düzensiz bantlar şeklinde görülür.Belirsiz sınırları olan bulutlara benzerler.

Ayrıca, tüm ışınların ve dağınık ışığın birleştiği görünen manyetik zirvede oluşan parlak bir boreal taç oluşumu da vardır.Auroraların ışık yoğunluğu çok değişken, düzensiz ve titreşimlidir.Renk genellikle yeşilimsi renktedir çünkü oksijen spektrumuna karşılık gelir.

Kuzey ışıklarının yüksekliği 100 ila 120 km arasında değişmektedir, ancak güneşin hala aydınlık olduğu bölgelerde 80 km’nin altında veya 1000 km’nin üzerinde görünebilirler.

Aurora borealis genellikle eylül-ekim aylarında ve mart-nisan aylarında güneş lekelerinin daha fazla aktivitesinde görülür.Bu olay yapay olarak, örneğin nükleer patlamalar yoluyla veya laboratuvarda gerçekleşebilir.

Gezegenimizde bu olayı Norveç, İsveç, Finlandiya, İzlanda, Alaska, Kanada, Grönland, İskoçya, Rusya, Faroe Adaları gibi yerlerden görmek mümkündür.

Kuzey ışıkları ve Güney ışıkları arasındaki fark nedir?

Aurora borealis, sadece kuzey yarım kürede meydana gelen bir olgudur.Güney yarım kürede, aurora güney ışıkları olarak bilinir.Bu ifade İngiliz navigatör James Cook tarafından belirlenmiştir.

Bu nedenle, her iki aurora arasındaki ana fark, kuzey ışıklarının kuzey kutbu bölgesinde, güney ışıkları güney kutbunda meydana gelmesidir.

Güney ışıkları esas olarak Yeni Zelanda’da, Arjantin’de ve Antarktika’da görülebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu