Otomobil

Lastiklerin Uzun Ömürlü Olması İçin 7 İpucu

Lastikler, bir otomobilin en önemli parçalarından biridir. Maalesef birçok sürücü, onları dikkate almazlar.Lastiklerin doğru kullanılmaması ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Aracın performansı düşer ve maliyetli hasarlara neden olabilir, aynı zamanda kendini ve başkalarını trafik kazası riski altına sokabilir.

Aracınızı daha uzun süre güvenli ve yolda rahat tutmak istiyorsanız, lastiklerin her zaman düzgün muhafaza edilmesini sağlamak çok önemlidir. Lastiklerin doğru kullanılması için yapmanız gereken birkaç basit adımı sizlerle paylaşacağız.

1.Basıncı düzenli olarak kontrol edin

Lastik basıncı aracınızın direksiyonu, kullanımı, frenleme ve kilometre açısından önemli bir etkiye sahip olabilir. Lastikler gerektiğinden fazla şişirilirse, yakıt tüketimini artırabilir, aşınma ve yıpranmaya daha duyarlı hale gelebilir. Daha da kötüsü, yanlış basınç uygulanması, aracın kontrolünü kaybetmenize neden olabilecek bir patlamayla sonuçlanabilir.

Kendinizi ve herhangi bir yolcuyu tehlikeye atmamak veya çekici çağırma zorunda kalmamak için yedek lastik de dahil olmak üzere en azından her ay lastik basıncını kontrol etmeniz önemlidir. Ayrıca, uzun yolculuklardan önce yada aracınızla her zamankinden daha ağır bir yük taşıyorsanız basınç kontrol edilmelidir.

Basınç benzin istasyonlarında veya kendi basınç göstergeniz ile kontrol edilebilir ve doğru bir okuma elde etmek için lastikler soğuk olduğunda yapılmalıdır. Emin değilseniz, kullanım kılavuzu, aracınız için en uygun lastik basıncı için öneriler içermektedir. Ayrıca, lastiklerde belirtilen basıncın lastiğin alabildiği mutlak değerin maksimum olması ve günlük kullanım için bir gösterge olarak kullanılmaması gerektiğini akılda tutmak gerekir.

2. Hasar, olağandışı aşınma ve yıpranma olup olmadığını kontrol edin

Sürücülerin lastikleri fiziksel olarak kontrol etmeleri ve alışılmadık aşınma veya hasar bulgularına dikkat etmeleri de önemlidir. Bunlar, kesikler, çıkıntılar veya lastiği delmiş nesneleri de içerebilir. Bu sorunlardan herhangi birini fark ederseniz, bunlar profesyonel bir tamirci tarafından kontrol edilmeli ve gerekirse onarılmalıdır. Bazı durumlarda, lastik tamamen yenisiyle değiştirilmelidir.

Sürüş sırasında bir delik varsa, kontrol ettirmeniz gereken en yakın tamirciye gelinceye kadar yedekle değiştirin. Yedek lastiklerin yalnızca geçici kullanım için tasarlandığını ve mümkün olan en kısa sürede normal lastik ile değiştirilmesi gerektiğini unutmayın.

3. Yeterli taban yüzünün olduğundan emin olun

Lastik sırtlarının yalnızca aracınızın performansı üzerinde değil, özellikle de kötü hava koşullarında genel güvenlik üzerinde doğrudan etkisi vardır. Yasal minimum aşınma derinliği 1,6 mm’dir (motosikletlerde 1mm), bu nedenle bu sınırın altına düşmediğinden emin olmak önemlidir. Lastik derinliği minimum derinlikte veya altında ise, lastikleriniz hemen değiştirilmelidir.

Unutmayın, bu sınırın altındaki lastikli bir otomobil kullanmak sadece yasadışı değildir, aynı zamanda son derece tehlikelidir ve aracınızın MOT testinde başarısız olmasına neden olur. Doğru derinliğe sahip olmak, iyi kontrolün sağlanması, aracınızın güvenliğinin en üst düzeye çıkarılması için gereklidir.

4. Aracınızı aşırı yüklemeyin

Aracınızın aşırı yüklenmesi, ilk düşündüğünüzden daha tehlikeli olabilir. Çok fazla ağırlık taşıyan bir araç, aşırı sıcaklığa bağlı olarak kullanımı tehlikeye atabilir ve lastiklerde aşınmaya neden olabilir. Bu, lastik patlamasına ve trafik kazası yapma tehlikesine neden olabilir.

Neyse ki çoğu lastikte lastik yükü endeksine sahip bir etiket bulunmaktadır. Tavsiye edilen miktarı aşmamaya özen gösterin. Otomobilinizin, kapı çerçevesindeki etikette ne kadar ağırlıkla çalışabildiğini de öğrenebilirsiniz.

5. Rot Balans Ayarı Önemlidir

Tekerleklerinizin hizası da lastikleriniz için sorun yaratabilir. Hatalı şekilde hizalanmışsa, lastikleri zayıflatacak ve hasara daha çok maruz kalabilecek aşınmalara neden olabilir. Ayrıca sürücünün arabadaki kontrolünü de azaltabilir ve yakıt tüketimini artırabilir.

Aracınıza baktığınızda veya bir lastikçide yeni lastik taktırdığınızda, rot balans ayarlarının kontrol edilmesi ve gerekirse ayarlanması gerekir.

6. Kaldırım kenarlarına yanaşırken dikkatli olun

Yoğun bir caddede park etmek zorundaysanız veya yolda bir engel varsa bazen kaldırıma çıkmak kaçınılmaz olabilir. Bununla birlikte, arabanızı bu şekilde manevra yaparken dikkatli olmak önemlidir.Lastiğin yanağının kaldırım ve tekerlek arasında sıkışması, zayıflamasına ve potansiyel olarak lastiğin patlamasına neden olabilir.

Mümkünse kaldırıma tamamen çıkmaktan vazgeçin, ancak yapmanız gerekiyorsa, yaklaşımınızda dikkatli olun. Kaldırımı yavaşça dar bir açı ile tırmanın ve lastiklerinizin hasar görmesini önlemek için kaldırımın yanını sıyırmayın.

7. İyi sürüş alışkanlıklarını koruyun

Temel bakımın yanısıra, lastiklerinizi en üst seviyede tutulmasında iyi bir sürüş şekliniz de olmalıdır. Sürüş esnasında aşırı frenleme veya hızlanma ya da sürekli trafikte durma ve hareket etme, lastikleriniz üzerinde zararlı bir etkiye neden olur ve lastiklerin daha çabuk aşınmasına neden olabilir.

Bunu göz önünde bulundurarak, olabildiğince sorunsuz ve tutarlı araç kullanmaya çalışın ve aşırı hızlardan kaçının. Düz olmayan yol yüzeylerini ve çukurluklara girmemeye çalışın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu