Sağlık

LDL ve HDL Kolesterol Nedir?

LDL ve HDL, kanda kolesterol taşıyan lipoprotein tiplerini belirtmek için kullanılan İngilizce kısaltmalardır. HDL’ye iyi kolesterol, LDL’ye kötü kolesterol denir.

Kolesterol, vücudun tüm hücrelerinde bulunan ve vücutta önemli işlevleri yerine getiren karaciğer tarafından üretilen bir yağ türüdür.

HDL ve LDL lipoproteinler kolesterole bağlanır, böylece yağ kıvamı kanda çözünmesine izin vermez, tıpkı su ve yağın karışmaması gibi kanda çözünmesine izin vermez.

LDL Kolesterol

LDL Düşük Yoğunluklu Lipoproteinleri, yani “kötü kolesterol” olarak da adlandırılan düşük yoğunluklu lipoproteinleri ifade eder.

LDL, kolesterolü karaciğerden doku hücrelerine taşır ve arterlerin iç duvarlarında birikmesini destekler, kan akışını azaltır, kalp hastalığı ile doğrudan ilişkilidir.

HDL Kolesterol

HDL, “iyi kolesterol” olarak da bilinen yüksek yoğunluklu lipoproteinler anlamına gelen Yüksek Yoğunluklu Lipoproteinleri ifade eder.HDL, arterlerde biriken kolesterol kristallerini emebilir, arterlerden çıkarabilir ve elimine edilecek karaciğere geri taşıyabilir.

HDL “iyi kolesterol” olarak adlandırılır, çünkü kişi bu tip kolesterolün yüksek seviyelerine sahip olduğunda, faydalı olabilir ve kalp hastalığı riskini azaltır.

LDL ve HDL Referans Değerleri

HDL (iyi kolesterol) durumunda, değerin 60 mg / dl’ye eşit veya daha yüksek olması tavsiye edilir.Erkekler için 40 mg / dl’den ve kadınlar için 50 mg / dl’den düşükse değer düşük kabul edilir.

Kötü kolesterol (LDL) ile ilgili olarak, kandaki konsantrasyonu 100 mg / dl’den az olmalıdır.160-189 mg / dl arasındaki değerler yüksek kabul edilir ve 190 mg / dl’den yüksek değerler çok yüksek kabul edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu