Sağlık

Lejyoner Hastalığı Nedir?Belirtileri Nelerdir?

Lejyoner hastalığı, Legionella bakterisinin çeşitli türleri,daha çok da Serogrup Legionella Pnumophilia bakterisidir. Sağlıklı insanlarda bu hastalık oluşmaz. Yaşlı, Sigara içenler, Kronik akciğer hastalığı olanlar, bağışıklık sisteminde bozukluk olanlar bu hastalığa daha yatkındırlar. Ağır bir hastalıktır %5-30 oranında öldürücü olabilir.

Ani iştahsızlık, halsizlik, kas ağrısı, baş ağrısı ve hızla artan ateş ile başlayan zatürreye doğru giden, bunun sonucunda da solunum yetmezliği ve ölüme yol açan akut bir bakteriyel zatürredir. Aşısı mevcut değildir. Enfeksiyonun önlenmesi muhtemel kaynakların devamlı temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi ile olabilir.

Lejyoner Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Bu bakteri doğada nehirler, göller, termal sular, çamurlar ve kaynak sularında yaygın olarak bulunur. Bakteriler klimalara, sıcak su sistemlerine,ortam nemlendiricilerine, duş başlıkları ve sıcak su musluklarına, hastanelerdeki solunum tedavi ekipmanlarına yerleşebilir ve burada çoğalabilirler.

Enfeksiyon mikroplu su serpintileri ve su buharının solunması ile bulaşabilir. Bakteriler suda yaşarlar ve 20-50 C° ‘ki sıcak su sistemlerini kolonize ederler. İnsandan insana direkt bulaşma görülmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu