Sağlık

Limon Kabuklarının 10 Şaşırtıcı Faydası

Birçoğumuzun limon kabuğunun sağlık açısından faydalarının ve beslenme değerlerinin hakkında bilgisi yok. Limonun kabuğu bile çok yararlı olduğu için, limon sıktıktan veya limon suyunu kullandıktan sonra limon kabuğunu atmadan önce iki kere düşünmemizi gerektiren faydaları.

Limon Kabuklarının Faydaları

Limon kabuğunun birkaç iyi bilinen faydasına bakalım:

1.Kemik Sağlığını İyileştirir

Limon kabuğu, kemik sağlığının iyileşmesine yardımcı olur. Kemiklerin sağlığının korunmasına ve geliştirilmesine yardımcı olan yüksek miktarda kalsiyum ve C vitamini içerir. Limon kabuğu aynı zamanda osteoporoz, romatizmal artrit ve iltihaplı poliartrit gibi kemik ile ilgili hastalıkların önlenmesinde de yardımcı olur.

2. Oksidatif Stres Tedavisi

Limon kabukları oksidatif stresin azaltılmasında yardımcı olurlar. Limon kabuğu, vücudunuzdan Oksidatif stresin azaltılması için çok güçlü bir kaynak olan yüksek miktarlarda turunçgil biyo flavonoidleri içerir.

3. Toksikleri Kaldırır

Limon kabukları, narenciye biyo flavonoid içeriğinden dolayı vücudumuzda bulunan bu toksik elementlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olurlar.

4. Kanserle Savaşır

Limon kabukları kanserin önlenmesi ve tedavisinde de kullanılır. Vücuttaki kanserli hücrelerle savaşmada yardımcı olan salvestrol Q40 ve limonene içerir.

5. Kolesterolü düşürür

Limon kabukları aynı zamanda vücudumuzdaki kolesterol düzeylerini düşürmede yardımcı olur, bu da kalplerimizin sağlıklı kalmasını sağlar. Bunun nedeni limon kabuklarında polifenol flavonoidlerin bulunmasıdır.

6. Kalp İlgili Rahatsızlıkları Engeller

Limon kabuğunda potasyumun varlığı vücudumuzda doğru tansiyonun korunmasına yardımcı olur. Ve buna ek olarak, limon kabuğu kalp hastalıklarının, kalp krizlerinin ve diyabetin önlenmesinde de yardımcı olur.

7. Ağız Sağlığı ve Hijyenini Koruma

Limon kabukları ağız sağlığı ve hijyeni için de mükemmeldir. C vitamini eksikliği diş eti kanamaları ve diş eti iltihabı gibi diş sorunlarıyla sonuçlanır. Limon kabuğu C vitamininin eksikliğini gidermeye yardımcı olan sitrik asit bakımından zengindir ve bu bilinen diş ile ilgili problemlerle mücadelede yardımcı olur.

8. Zayıflatır

Limon kabukları kilo vermenin teşvik edilmesine yardımcı olur. Vücuttaki kilo vermenin teşvikinden sorumlu olan Pectin olarak bilinen bir bileşen içerir.

9. Kırışık Cilt ile İlgili Durumlar

Limon kabukları, kırışıklıklar, akne, pigmentasyon ve koyu renk lekeler gibi cilt sorunlarının önlenmesinde ve bunlarla mücadelede yardımcı olur. Bu süreçte serbest radikaller çok önemli bir rol oynamaktadır. Bunlar aynı zamanda antioksidanlar bakımından zengindir ve bu cildi büyük ölçüde detoksifiye etme eğilimindedir.

10. Diğer Sağlık Faydaları

Limon kabuğunun diğer sağlık faydaları da vardır.Karaciğeri temizlemek, kılcal damarları güçlendirmek, kulak enfeksiyonlarını iyileştirmek, kan dolaşımını iyileştirmek, kas kasılmalarını azaltmak vb.

Limon kabuklarını kullanmanın en iyi yolu limonları dondurucuda tutarak rendelemektir. Sonra bu rendelenmiş kabukları salata, çay ya da şekere koyarak doğrudan yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Bu yöntem, limon kabuğundan tat ve sağlık faydalarını elde etmek için en iyi yoldur.

  • Limon kabuğunun her 100 gram bölümünde 134 mg kalsiyum bulunur.
  • Her 100 gram suyunun 160 mg’lık Potasyum mineralleri vardır.
  • Her 100 gramlık kısım için 129 mg C vitamini içerir
  • Her 100 gramlık kısmında 10.6 g Lif’tir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu