Sağlık

Lupus Hastalığı Nedir?Belirtileri Ve Tedavisi Nelerdir?

Lupus (Sistemik Lupus Eritematomus), nedeni bilinmeyen bir  hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi yoktur, ancak uygun tedaviyle semptomların şiddeti azaltılabilir. Bu hastalık, yaş, cinsiyet, bölge vs ne olursa olsun herkesi etkileyebilir.

Lupus sonsuza dek kronik, otoimmün, inflamatuar bir hastalıktır. Bununla birlikte, bu hastalık bir Fransız doktor Pierre Cazenave tarafından yalnızca 1851’de tanımlandı ve adlandırıldı. Bu hastalığın en belirgin belirtisi cildin yüzeyinde pul pul döküntülerin varlığıdır.’Lupus’ kelimesi Latince kelimedir ve bu durumun kurdun izlerine benzeyen kelebek şeklinde döküntüleri nedeniyle uygundur.

Lupus Hastalığı nedir?

Bağışıklık sistemimiz bizi yabancı maddelerin saldırılarından korumak için tasarlandı. Lupus’dan mustarip insanlar için, bağışıklık sistemi arızalı ve sağlıklı vücut hücreleri ile dokuları yok etmeye başlıyor. Bağışıklık sistemi, yabancı cisimlerin ve vücut dokularını ayırt edemez, böylece vücudun kendi dokularını ve organlarını yok eder.

Bu otoimmün hastalığın sonucu saldırıya uğramış doku ve organların iltihaplanmasıdır. Lupus eklem, kalp, cilt, akciğerler, böbrekler, kan damarları ve hatta beyin gibi vücudun farklı bölgelerine zarar verebilir. Enflamasyon tedavi edilmezse, hayati organların ciddi ölümüne ve hatta ölüme yol açabilir.

Lupus Türleri

Farklı Lupus türleri şunlardır:

 • Sistemik lupus eritematozusu: Bu tip vücudun birçok bölümünü etkiler ve bugün bulunan en yaygın ve tehlikeli tiplidir.
 • Discoid lupus erythematosus: Bu tip, yüz, kulak, göğüs ve kollarda kalıcı cilt döküntüleri ile karakterize edilebilir. İnsanlar için tehlikeli değildir ve yukarıda belirtilenlerden çok daha hafiftir.
 • Subakut kutanöz lupus eritematosus: Hafif bir çeşididir, cildi yaralar vücudun güneş ışığına maruz kalmış kısımlarında (özellikle kollar ve üst vücut) gelişir.
 • İlaca bağlı lupus: Bu çeşit, reçeteli ilaçları aldıktan sonra ortaya çıkabilir.
 • Yenidoğan lupusu: Genellikle yeni doğanları etkileyen nadir bir türdür.

Kimler Lupus Hastası Olabilir? 

Lupus belirli bir yaş veya cinsiyete bağlı olamaz. Bununla birlikte, erkeklerle karşılaştırıldığında sıklıkla etkilenenler kadınlar. Lupus’un daha fazla sayıda kadını etkilediği tespit edildiği için, bilim insanları östrojen gibi kadın hormonlarıyla bir bağlantısı olduğunu düşünüyorlar. Bu hastalık hakkında en üzücü şey, kimsenin neden ne olduğunu bilmiyor olmasıdır. Birkaç faktörün birleşiminin tetiklediğine inanılıyor. Bununla birlikte, hafifletici gerçek, lupusun bulaşıcı olmadığıdır. Bir kişiden başkasına geçmez, kanser veya AIDS ile ilgisi yoktur. Ailede lupus öyküsü olanlar, hastalığa yakalanma olasılığı diğerlerine kıyasla % 5 daha yüksektir.

Lupus Hastalığı Belirtileri

kişiden kişiye ve türüne göre değişir. Bununla birlikte, sık görülen semptomların bazıları şöyledir:

 • Kas ağrısı, bitkinlik ve yorgunluk
 • Şişmiş bezler, bacaklar ve gözler ve eklemler çevresinde şişme
 • Parmakların ve ayak parmaklarının mor rengi
 • Yüz, kulak ve kollardaki kızarıklık döküntüleri
 • Saç dökülmesi
 • Herhangi bir nedene dayanmayan ateş
 • Güneşe maruz bırakıldığında duyarlılık
 • Ağızda ve burunda ülserler

Bu yaygın semptomların yanı sıra, baş dönmesi, baş ağrısı, depresyon, karışıklık, anksiyete, anemi ve nöbetler gibi olağandışı semptomlar da vardır. Bu belirtiler rastgele ortaya çıkabilir.

Teşhis ve Tedavi

Lupus’u teşhis etmek kolay değildir.Başlangıcından sonra, aslında doktorun teşhisi aylar ya da yıllar alabilir. Doktor, bu hastalığı teşhis etmek için kan testleri, cilt ve böbrek biyopsisi vb. yapabilir. Bu hastalığın tedavisi yoktur, ancak uygun tedavi semptomların şiddetini azaltmaya yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu