İslam

Malcolm X Kimdir?

Malcolm X, 19 Mayıs 1925 yılında siyahi bir Baptistci papazın oğlu olarak Omaha’da dünyaya geldi. Aynı zamanda bir Hristiyan vaizi olan babasının Amerikalı siyahların geleceği hakkındaki görüşleri ile yoğuruldu.Babası pan afrikanist Marcus Garvey’in kurduğu Dünya Siyah Hareketi’nin destekçisiydi ve Afro Amerikan davasının geleceği için umutsuz konuşuyordu.Ona göre gerçek özgürlük siyahlar için Amerika’da mümkün değildi.Siyahlar öz vatan topraklarına Afrika’ya dönmeliydiler. Daha sonra, Malcolm’un babası yerli halk tarafından öldürüldü.

Malcolm, öğretmenine avukat olmak istediğini söylerken öğretmeni ona şok bir  cevap verdi.

“Avukat, bu bir zenci için gerçekçi bir hedef değil… Neden marangozluğu planlamıyorsun?”

Gençlik döneminde Malcolm, Harlem’in suç dünyasında uyuşturucu satmaya yoğunlaşmıştı. Sık sık polisten kaçıyordu ve 21 yaşında tutuklandı, Charlestown Eyalet Hapishanesinde 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hristiyan karşıtı tutumundan dolayı ‘Şeytan’ takma adını aldı. Ancak, hapishanede bulunduğu süre zarfında, erkek kardeşi Reginald tarafından getirilen Kur’an-ı Kerime giderek daha fazla ilgi göstermeye başladı.

İslam fikirleri ile daha fazla yoğunlaşmak için cezaevi sonrası döndüğü Detroit’te önce kardeşinin daha sonra da Elijah Muhammed’in önderliğinde olan İslam Milletinin kanatları altına girmiştir.

X olarak değiştirdiği yeni soyadı ve Afro Amerikan bilinci,ateşli konuşmalarıyla, karizması ve hitabeti ile dalga dalga büyüyen bir Malcolm X efsanesini müjdelemekteydi.

Elijah Muhammed’in kurduğu Siyah Müslüman Cemaati’nin her geçen gün daha da büyümesini sağlıyordu.Malcolm X’de temel motivasyonu bu olmasa da birazda beyazlara olan büyük öfkesiyle İslamı tercih etmişti.

Malcolm X, mensup olduğu ‘İslam Milleti’ örgütünün İslam’ı temsil etmediğini, başka amaçları olan daha derin bir akla hizmet ettiğini ve yalnızca kendi çıkarları doğrultusunda hareket eden sistem tarafından onaylı basit bir öfke kırıcı yapılanma olduğunu anladığında Elijah Muhammed’in vekili ve en etkili kurmayı olarak görev yapmaktaydı. Başkan Kennedy’nin ölümü hakkında söylediği, “Şeytan onu tekrar yanına aldı” ifadesi sonrasında Elijah Muhammed tarafından İslam Milleti örgütünden uzaklaştırılmasıyla farkında olmadan başrolündeki hayatının ilk perdesinin kapanmasını da sağlamıştı.Ayrılma kararı büyük bir düşmanlık yarattı ve önümüzdeki birkaç yıl içinde çok sayıda tehdit aldı.

Malcolm X’in bu sıralarda Hac vazifesini yerine getirmeye karar vermesi, ‘İslam’la tanışarak gerçek manada ihtida etmesine yol açacak bir gelişmedir. Hac ibadetini yerine getirmek için gittiği Mekke’de geçirdiği o bereketli ve güzel günleri en çok şu sözlerle yâd edecektir;

“Dünyanın dört bucağından on binlerce hacı ile birlikteydim.Mavi gözlü sarışınlardan siyah derili afrikalıya kadar bütün renkler kaynaşmıştı.Fakat hepsi insnların birlikteliğinin tek bir ruh halinin ibadeti içindeydiler.Bu benim Amerika’da siyahla beyaz arasında göremediğim fakat görülmesi kaçınılmaz olan ve olanaklı olan bir manzaraydı.Amerika, İslam’ı tanımalı, anlamalı ve bilmelidir. Çünkü sadece bu din toplumdaki ırk, renk, insanlar arasındaki ayırımı kökten reddetmektedir.”

Malcolm X, 21 Şubat 1965 tarihinde Detroit şehrinde düzenlenen bir konuşma sırasında üzerine 16 kurşun sıkılarak şehadete yürüyen Siyah Özgürlük Hareketi Lideri Afroamerikan öncü yeni ismi Malik El Şahbaz Şehadete yürüdüğünde tam 40 yaşındaydı.

Konu Hakkında Bilgilendirici Video

Kaynak
malcolmx.com/photographs/TRT Diyanet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu