Ev & Yaşam Tarzı

Markette Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Alışverişinizi büyük marketlerde yapma alışkanlığınız varsa, bu harika ağların sunduğu pratiklik ve rahatlığa zaten alışmışsınızdır. Her şey milimetrik olarak düzenlenmiş ve raflara iyi yerleştirilmiş, ardından ürünlerin kalitesini incelememiz gerekmediğini hissediyoruz.Fakat durum böyle değil..

Ürünler ön kalite kontrolünden geçmiş olsa da, taşıma veya depolama işleminde zarar görebilirler.Sağlığınıza zarar verebilecek kusurlu veya hasarlı ürünler satın almamak için, aşağıdaki 10 uyarıya dikkat etmeniz gerekir.

Soslar ve Mayonez

Mayonez çok hassas bir üründür ve yetersiz koşullarda saklamak tehlikeli olabilir. Bu yüzden, satın almadan önce, ürünün açılmadan önce ve sonra saklama talimatlarını kontrol edin. Şişmiş gibi görünen mayonezi satın almayın.

Mayonez berrak bir şişede saklanıyorsa, içeriğin dokuda ve sıvısız olmasına dikkat edin. Plastik kaplarda veya cam kavanozlarda satılan salata sosları buzdolabında saklanmalı ve sağlık kurumu talimatlarına göre, genellikle paket üzerinde bulunan önerilen sıcaklıkta saklanmadıkça bu ürünler satın alınmamalıdır.

Kurutulmuş Sebzeler ve Meyveler

Birçok işletme kapalı plastik torbalarda kurutulmuş meyve ve sebzeler sunsa da, çoğu hipermarket bu yiyecekleri toplu halde satar ve böylece haşerelere, böceklere, bakteri ve pisliğe maruz kalır. Örneğin, pakette tahta parçaları, metal parçaları veya başka herhangi bir şey gibi yabancı cisimler varsa, bu, ürünün yetersiz durumda tutulduğunu ve tüketim için çok iyi olmadığını gösterir.

Meyve ve Sebzeler

Sebze ve meyve seçerken, zarar görmüş ve solgun görünen sebzeler artık taze olmadıklarını gösterir. Bazen bu işaretler, bu yiyecekler tüketilirse sizi olası sağlık sorunlarına karşı uyarabilir. Her ne kadar sebzeler sağlık ve doğru beslenmenin sembolü olsalar da her birini doğru seçmeyi bilmek çok önemlidir:

  • Patates – Yeşil patates veya yeşilimsi lekelerle satın almamanız tavsiye edilir, çünkü örneğin muz gibi evde olgunlaşmazlar. Taze patateslerin aksine, baş dönmesi, mide-bağırsak problemleri, sinir sistemi problemleri ve mide bulantısına neden olabilecek birçok toksin içerdiğinden, hatalı patates veya filizlerden kaçının. Aşırı durumlarda, gıda zehirlenmesine kadar gidebilir.
  • Salatalıklar, patlıcanlar, mantarlar, karnabahar ve brokoli –Salatalıklar, renkleri yeşilimsi ila koyu yeşile kadar değiştiğinde iyidir ve sarımsı veya soluk ise, taze değildir. Ayrıca çok sağlam bir kıvamda olmalı ve çok kalın olmamalıdır. Taze patlıcan sert ve açık mor renkte olmalıdır.Karnabaharlar ve brokoli sık solucan içeren sebzelerdir, bu yüzden çiçek sıklığında sağlam durması gereken, çiçeklerde koyu lekeler görmediğinizden emin olun.Ayrıca mantar yaşlanma sürecinde kararır.
  • Soğanlar – İyi bir soğan seçmek için, sert, temiz ve koyu lekeler veya yumuşak parçalar olmadığından emin olun. Kök filizlenmeye başlarsa, uzun süredir rafta durmuştur. Soğanı koklayın ve kokunun tuhaf olup olmadığını görün, satın almayın! Soğanın zarar görmediği, kesilmediği veya bozulmadığı sürece kuvvetli bir kokusu olmamalıdır.

Sebzeler-ve-Kurutulmuş-meyveler

 

Dondurulmuş Yiyecekler

Eğer dondurulmuş yiyecek alıyorsanız ürünün erimemesi için sepetinizde ayrı bir yere koyun. Ne kontrol edilmelidir? İlk olarak, paketi hissetmek ve ürün tamamen donmuş ve erken bir olası çözülme emaresi hiçbir yumuşak alan olup olmadığını kontrol edin.

Ürünün saklama talimatlarını okuyun ve kaç derece saklanması gerektiğini kontrol edin. Her dondurucuda bir kadran / dijital saate benzeyen sıcaklık göstergesi vardır buna bakın ve gösterilen numaraların, depolama talimatlarında gösterilenlerden farklı olmadığından emin olun.Ürünün önerilen soğutma sıcaklığı ile mağazanın dondurucusunda gösterilen sıcaklık arasında önemli bir fark varsa, satın almayın.

Çikolata

Çikolata hassas bir üründür. Sıcaklıktaki küçük herhangi bir artış veya değişiklik ona zarar verebilir ve tadı, kaliteyi, dokuyu ve hatta görünümünü bozabilir. Kaliteli bitter çikolata, yaklaşık % 36 süt karıştırılmış versiyonuna kıyasla en az % 56 saf kakao içerir. Ayrıca, ürünün kakao yağı veya doğal kakao yağı içerdiğinden ve başka bitkisel yağ içermediğinden emin olun. Paketin sıkıca kapalı olduğundan emin olun.

Konserve

Konserve yiyecekler, hepimiz tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, bunları satın alırken ayrı özen gösterilmelidir.Özellikle bebek maması ürünlerini.

  • Konserve Kutularında – Sızıntı, pas, hasar belirtisi olmamalı ve şişkin olmamalıdır.
  • Cam Şişelerde Yiyecek – Şişe kapağının sıkı bir şekilde kapalı olduğunu kontrol etmek önemlidir.
  • Esnek Ambalajdaki Yiyecekler – Bazı yiyecekler kuruyemiş ve bebek maması gibi esnek plastik ambalajlara yerleştirilir. Ambalajın yırtılmadığından veya başka bir hasar olmadığından emin olun.

Etler

Kasaplık temizliğinin yanı sıra taze et satın alırken nelere dikkat etmelisiniz? Et alırken odaklanmanız gereken ilk şey, kırmızı-pembe tonlarında olması ve parlak olması gereken et rengidir. Rengi kahverengi veya parlak kırmızı ise, taze et olmadığı işaretidir. Ete dokunabiliyorsanız (Eldivenle) veya kasaptan bastırmasını isteyin, taze etin esnek olması gerekir.Ete bastırdıktan sonra birkaç saniye sonra normale dönmesi gereklidir.

Taze kıyma alırken, unutmamanız gereken önemli bir kural vardır: Makineden çıkan ilk öğütülmüş eti eklememesini veya makinede kalan etin uygun soğutma koşullarında olmadığından ve çeşitli bakterilere maruz kaldığından dolayı herhangi bir şey olup olmadığını sorun.Genelde kasapların profesyonel kıyma makinelerinde uç kısımda dondurucular olur buna dikkat edin.Bu uçta kalan kıymanın bozulmasını önlemek içindir.

Yumurtalar

Yumurta satın alırken yumurtanın üzerine vurulan etiketi konrol edin.Ve paket üzerinde bulunan üreticinin yazdığı koşullarda saklanmış mı bunu kontrol edin.

Balık

Taze balık seçerken dikkat edeceğiniz önemli hususlar: denizden ya da göletten nereden geldiğine dair belirgin bir aroması olmalı ve koku çok yumuşak olmalıdır. Güçlü veya garip kokuyorsa taze değildir. Gözler berrak ve parlak olmalıdır.Gözlerdeki beyaz lekeler donmuş ve erimiş olduğunu gösterir. Solungaçlar kırmızı olmalıdır. Balığın gövdesi sert ve esnek olmalı ve ete hafif bir baskı yapıldıktan sonra orijinal haline dönmelidir.

Ekmek

Süpermarketlerde satın aldığınız ekmek bazen yanlış saklanır, bu da kalitesi ve tazeliğini bozar.Kapaksız uzun bir süre rafa konan ekmek, oksidasyon işlemine girer ve bu da hava geçirmez bir şekilde paketlenen ve tazeliğini uzun süre koruyan ekmeğe göre daha çabuk sertleşmesini sağlar.Dokunma ekmek satın almadaki en önemli adımlardan biridir.Dokunduğunuzda ekmek yumuşak olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu