Edebiyat & Sanat

Mehmet Akif Ersoy Kimdir?

Mehmet Akif Ersoy'un Biyografisi

İstiklal Marşı’mızın şairi,uzun yıllar “milli şair” sıfatıyla anılmış,20. Yüzyıl Türk şiirinin önde gelen şairlerinden biri olan Mehmet Akif Ersoy, İstanbul’da doğdu,İstanbul’da vefat etti.Mezarı Edirnekapı Şehitliği’ndedir.

Akif,İstanbul Fatih’in yoksul bir mahallesinde doğdu.Babası ve babasının arkadaşlarından Arapça ,Farsça,İslami bilgiler dersleri aldı.Daha sonra Veterinerlik Okulunda okudu ve veteriner oldu.Kendi kendine Fransızca öğrendi.Devlet memurluğu yaptı.

Vurulmuş tertemiz alnından, uzanmış yatıyor, bir hilâl uğruna yâ rab, ne güneşler batıyor.

Aynı sıralarda şiir ve edebiyatla uğraşıyordu.II.Meşrutiyet’in ilanıyla birlikte ortaya çıkan basın özgürlüğü sayesinde Akif,benzeri yazar ve şairler gibi eserlerini dergi ve gazetelerde yayımlamaya kendisi de düşüncelerini topluma yaymak için yayıncılık yapmaya, gazete çıkarmaya başlamıştır.

Bu dönemde yayımladığı Hasta, Kufe, Seyfi Baba, Mahalle Kahvesi, Meyhane gibi gerçekçi, eleştirel, toplumsal, popülist şiirler büyük yankı uyandırdı ve Akif’in kendisinden hemen önceki büyük şairler olan Mehmet Emin Yurdakul ve Tevfik Fikret’le birlikte anılmasını sağladı.

O sırada patlak veren Balkan Savaşı,hemen sonrasında başlayan I.Dünya Savaşı ve Dünya Savaşının bitmesinden sonra Anadolu’da ortaya çıkan ve Atatürk tarafından Ankara’dan yönetilen Kurtuluş Savaşı gibi büyük olaylar Mehmet Akif’in sanatını ve kişiliğini ortaya koyması için uygun ortamı hazırladı.

Akif, epik bir şairdi,hayalden çok gerçeği yazmak isterdi.İnsanlar acı çekerken,savaş varken o bir kenarda kendi hayalleriyle meşgul olmak istemezdi.Bunun için de milleti acı çekerken o bir kenarda durmazdı.

Hem I.Dünya Savaşında hem de Kurtuluş Savaşı sırasında Türkiye’ye hizmet etmek için hiçbir fırsatı kaçırmadı.Kurtuluş Savaşını yöneten Büyük Millet Meclisinde çalıştı.Ayrıca Meclis kararıyla İstiklal Marşını keleme aldı.Ve bütün olaylar sırasında büyük epik şiirlerini yazdı: Hakkın Sesleri, Süleymaniye Kürsüsünde, Fatih Kürsüsünde, Asım.

Cumhuriyet ilan edildiği sırada Mısır’a gidip vefat ettiği tarihe kadar burada kaldı,Mısır’da Türkçe dersleri verdi.1936’da İstanbul’a döndü,hastalığı ağırlaştı, 27 Aralık 1936’da vefat etti.Akif’in bütün şiirleri Safahat başlığı altında toplanmıştır.Konuşma ve yazıları da basılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu