Spor

Mehmet Şükrü Saracoğlu Kimdir?

Siyaset ve devlet adamı olan Mehmet Şükrü SaracoğluTürkiye Cumhuriyeti’nin 5. Başbakanıdır.1887 yılında İzmir’in Ödemiş ilçesinde doğan Saracoğlu, 1909 yılında Mülkiye Mektebini bitirdikten sonra İzmir liselerinde öğretmenlik yaptı.

Birinci Dünya Savaşı sıralarında Cenevre Siyasal Bilimler Fakültesini bitiren Saracoğlu,ikinci dönem çalışmalarına başlayan Türkiye Büyük Millet Meclisine İzmir milletvekili olarak katıldı. Daha sonraki dönemde 1924-1925 senelerinde Fahri Okyar hükümetinde Milli Eğitim Bakanlığı görevini üstlendi.

Saracoğlu,Türk ve Yunan halklarının değiştirilmesi amacıyla 1926 yılında kurulan Muhtelit Mübadele Komisyonuna Türk delegasyonu seçildi.

1927 – 1930 yılında Dört ve Beşinci İnönü hükümetinde Maliye Bakanlığına getirildiği zamanlarda henüz Türkiye ekonomisinin kalkınma programının olmadığı bir zamanda, Türk ekonomisi ancak köyden başlatılacak bir reform çalışmasıyla kalkınabileceğini savunmuştur.

Aynı dönemde memurlar için personel ve emeklilik kanunu yürürlüğe soktu.İktisadi alanda 1930 yılında Merkez bankasını kurarak iç ve dış ticarette yabancı bankaların mevsimsel olarak düşürülen Türk parasının değerinin korunmasını sağladı.1931 yılında sağlık nedeni ile görevini bıraktı ve Türkiye’nin iktisadi problemlerini çözmek için 1931’de A.B.D’ye gönderildi.1933 yılında Paris’te yapılan müzakerelere katılarak Türkiye’yi temsil etti.

Şükrü Saraçoğlu, 1933 – 1939 yılları arasında Adalet Bakanlığına getirildi.Adalet bakanlığı dönemlerinde de birçok kanunu yürürlüğe soktu.İcra ve İflas Kanunu, Yargıç ve Avukatlar kanunu, Cezaevleri kuruluş yasası gibi kanunlar.

Ayrıca Mehmet Şükrü Saracoğlu,1934 ve 1950 yılları arasında 17 yıl Fenerbahçe Spor Klübü Başkanlığını da üstlenmiştir. Fenerbahçe’de başkanlık yaptığı dönemlerde klübe çok faydalı işler yapmıştır.

1938-1939 yılları arası 2. Bayar hükümetinde 1939-1942 yılları arasında ise Saydam hükümetinde Dışişleri Bakanlığı yaptı. 1942 yılında hükümeti kurma görevini aldıktan sonra da zaman zaman dişişleri bakanlığı görevini de yaptı.

1950 yılında siyasi hayatına son verdi. Türkiye Cumhuriyeti’nin 5. Başbakanlık görevini üstlenen Saracoğlu, 1953 yılında İstanbul’da yaşamını yitirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu