Eğitim

Merak Edilenler #1

Neden Şubat 29 Çeker ?

Takvime göre bir yıl 365 gün sürer ve her yıl 6 saat artar.Artan bu saatler her 4 yılda,bir gün eder ve yıla eklenir.Bu nedenle bir yıl,4 yılda bir 366 güne çıkar.

Dişlerimiz Neden Çürür ?

Ağzımızın içinde bulunan bakteriler yemek artıklarından beslenirler.Bakteriler dişlerimizde kalan gıda artıklarını yerler ve onları aside dönüştürürler.Bu asitler de dişlerimizi aşındırırlar.Zamanla dişlerimiz delinir ve küçük siyah delikler oluşur.Bir süre sonra bu delikler büyüyerek çürükler meydana gelir.

Neden Ateşimiz Çıktığında Üşürüz ?

Ateş beden sıcaklığının artması olarak ortaya çıkan bir belirtidir.Vücudumuzun kendine özgü bir termostat yapısı vardır.Bu termostatın ısısı yükseldiği zaman ateş ortaya çıkar.İnsanların üşüme nedeni ise bu ısının yükselmesine bağlı olarak terleme olmaması ve kan basıncının düşük olması nedeni ile üşüme meydana gelir.

Soğan Neden Gözü Yakar ?

Soğan doğrama esnasında göz yanması meydana gelir bu soğanın içerisinde bulunan  lachrymatory factor isimli enzimin soğanı doğrarken havaya yayılmasıyla meydana gelir ve göz kendini savunma mekanizmasını çalıştırarak göz yaşarması oluşur.

Araç Tutması Neden Olur?

Bazılarımızda arka koltukta otururken araç tutması meydana gelir.Bunun nedeni iç kulakta hareketin algılanması ve gözlerden sabit durduğunuz bilgisinin gelmesidir.Beynimiz arka koltukta otururken ufuk çizgisini görmediğimiz için aracın hareket ettiğini algılayamaz ve vücut dengemiz bozulur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu