mercimek

Mercimek baklagiller familyasının bir ürünüdür.Hem kurak hem de ılıman iklimi sever.Yıllık bir bitkidir.Ana merkezi Akdeniz havzası ve Anadolu’da üretilen bir üründür.Rengi farklı şekillerde olabilmektedir.Kahverengi, yeşil, sarı ve kırmızı olarak dört farklı renk çeşidi vardır.

Mercimek Çeşitleri

Kahverengi mercimek

Çok küçük taneleri vardır ve tatlımsı bir aroması vardır. Pişerken çok fazla dağılmaz ve aromaları içine çekme özelliğine sahiptir. Salatalar için 35 dakikada, çorbalar için 50 dakika pişirmek gerekir.

573Kırmızı mercimek

Kabuksuzdur, nişasta oranı fazladır. Natural tada sahip olan kırmızı mercimeği salatalarda 8 dakika, püre ve çorbalarda 10 dakikada pişmektedir.

Sarı mercimek

Kabuksuzdur nişastalı ve hafif fındığımsı bir tadı vardır. 8 dakika pişirildiğinde dağılır. Püre yapmak için çok uygun bir yapıdadır.

Yeşil mercimek

yesil_mercimekÇok pişirilse dağılmaz. Yoğun fındığımsı bir  tadı vardır ve aromaları çok iyi içine emer. Salatalar için 30 dakikada, yemekler için 40 dakikada pişirilir. Pişirilirken kabukları çabuk patlar. Yemek ve püre yapmaya uygundur.

Mercimek protein miktarı en yüksek baklagillerden biridir 100 gr’ da yaklaşık 25 gr protein 320 kilokalori ve 40 gr karbonhidrat bulunur.Yağ oranı 1-1,5 gr civarındadır.Mineral ve vitamin açısından da çok zengindir özellikle demir miktarı çok yüksek olup kansızlıkta faydalıdır.Lifli yapısından dolayı bağırsakları çalıştırır.Şeker hastalığında faydalıdır.Anne sütünü arttırır.

Düşünce ve Bilgini Paylaş

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz