Bilim & Teknoloji

Mısır Piramitlerinin Sırrı

Dünyanın 7 harikasından biri olan mısır piramitleri’nin kim tarafından nasıl,ne zaman yapıldığı bilinememektedir. Fakat bilim adamlarının yeni geliştirdikleri robotlarla yaptıkları araştırmalara göre Mısır Piramitleri yapılışı, yapılış zamanı, yapılış nedeni yönünden birçok sırları vardır.

Keops Piramidi
Keops Piramidi
 • Her biri 20 Ton olan taşlardan inşa edilmiştir.Taşların temin edilebilecek en yakın mesafesi yüzlerce km uzaklıktadır.
 • Tarihçi Heredot’un söylemine göre,ağır granit blokları,piramidin üst bölümlerine çıkarmak için 925 metre boyunda, 19 metre genişlikte bir rampa yapılmış sadece bu rampanın yapılışı 10 yıl sürmüştür.
 • Piramit kimin adına yapıldıysa onun bulunduğu odanın içine ,doğduğu ve tahta çıktığı günler olmak üzere yılda sadece iki kez güneş gelmektedir.
 • Mumyalarda radyoaktif madde bulunduğu için; mumyaları ilk kez bulan 12 bilim adamı kanserden ölmüştür.
 • Piramitlerin içinde ultra saund,radar,sonar gibi cihazlar çalışmaz.
 • Kirletilmiş su,birkaç gün o piramitdin içinde bekletilirse arıtılmış hale gelir.
 • Bitkiler piramidin içinde daha da hızlı büyürler.
 • Piramidin içinde süt birkaç gün tazeliğini korur ve sonunda bozulmadan yoğurt olur.
 • Piramit içine bırakılan su beş hafta sonra yüz losyonu olarak kullanılabilir.
 • Çöp bidonunun içindeki yemek artıkları hiç koku yaymadan piramit içinde bekler,adeta mumyalaşır.
 • Kesik,sıyrık,yanık gibi yaralar büyükçe bir piramit’in içinde daha çabuk iyileşme eğilimi gösterir.
 • Piramitlerin bazı odalarının içinde ne olduğuna dair bir bilgi yoktur.Araştırmacıların çoğu içinde kayboldu ya da aynı yerde birkaç kez tur attılar fakat içlerini göremediler.
 • Piramitlerin içi kışın sıcak,yazın soğuktur.
Keops Piramidi İç Kısmı
Keops Piramidi İç Kısmı

Dünyanın yedi harikasından günümüze kadar ulaşan tek eser, Mısır’daki Keops Piramidi’dir. Mısırın başkenti Kahire yakınındaki Nil Nehrinin batısında bulunan Giza Yaylasında bulunmaktadır.Keops Piramidinin yakınında bulunan  biraz daha küçük olan Kefren ve Mikarinos piramitleri bulunmaktadır.Ayrıca içlerinde prenseslerin ve firavunun en yakın yardımcılarına ait mumyaların bulunduğu beş piramit daha vardır.

Büyük piramit de denen keops piramidi, M.Ö 2800 yıllarında hüküm süren Mısır’ın 4. Sülale devri hükümdarlarından olan Keops’un mezarıdır.2. büyük piramit,Keops’un kardeşi olan ve o öldükten sonra firavun olan Kefren’e aittir.Küçük piramit ise M.Ö 2500 yıllarında hüküm süren Mikerinos’a aittir.

Mısır piramitleri yeryüzündeki anıt kabirlerin en eskileri ve en büyükleridir.Piramitlerin en haşmetlisi olan Keops Piramidi dış görünüşü ile de “Dünyanın Birinci Harikası”olma niteliğine hak kazanmıştır.

Piramitler firavunun mumyası ve hepsi birbirinden değerli eşsiz sanat eserlerini kral,kraliçe,prens heykellerini de içlerinde saklıyordu ve bu eşsiz hazineleri saklamak için yapılmışlardır.

Keops piramidi‘nin yüksekliği 138 metredir,tepeden 10 metre aşınmıştır.Bazıları 10-15 mt olan 2,300,000 adet blok taşın üst üste yığılması ile oluşturulmuştur.Bir kenarı 227 mt olan dörtgen tabanı 50,524 metrekarelik alanı kaplar.Piramidin iç ortasında, tepeden 100 metre kadar ve tabandan 40 metre kadar yukarıda firavunun odası vardır.Firavunun mumyası,hazineleri,ve özel eşyası bu odaya konmuştur.Oda 10,5 mt uzunlukta,5 mt genişlikte ve 6 mt yüksekliktedir.Buraya 50 metrelik bir dehlizden girilmektedir.Biri kraliçeye ait olan iki oda daha bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu