Sağlık

Misvak Nedir?Nasıl Kullanılır?

Babilliler tarafından 7000 yıl önce kullanılan misvak, kimyasal analizlerde içeriğinde salvadorine, fluoride, sterols, flavenoids, saponins, C vitamini, trimethylamine gibi maddeler bulundurmaktadır.Misvak eski Yunanlılar, Romalılar, Yahudiler ve Mısırlılar tarafından kullanılmıştı.Kimyasal analizlerde 19 madde bulunmuş ve bunların vücuda bir çok faydası olduğu belirlenmiştir.

Misvak Hangi Ağaçtan Yapılır

Misvak Hangi Ağaçtan Yapılır?

Misvak, Arak ağacının kökünden, sapından, kabuğundan ve dallarından yapılmaktadır.Arak ağacından başka ağaçlarla da yapılabilir.Arak ağacı,Mısırın güneyi, Suudi Arabistan, Sudan, Çad, Hindistan gibi ülkelerde yetişmektedir. Eğer bu bölgelerde arak ağacı bulunamıyorsa Hindistan’da Nim ağacı, Fas’da ağaç kabuklarının şeritleri kullanılmaktadır.

Misvak Faydaları Nelerdir

Misvak Faydaları Nelerdir?

Misvak faydaları saymakla bitmez, misvak macunu içinde olan bir diş fırçasıdır. Antiseptiktir,bakterileri öldürme özelliğine sahiptir. İçeriğinde bulunan “tannic acid” maddesi kanamayı durdurur. Diş eti hastalıklarından koruyucudur. İçinde bulunan “aromatics oils” tükürük  salgısını artırır tükürük salınımı diş sağlığı açısından iyidir.

Günde beş defa kullanılan misvak plak oluşumunu engeller ve diş eti iltihabını ortadan kaldırır. Bunun yanında diş taşı oluşumunu da engellemektedir. İçeriğinde “Silica” ve “Chloride” meddeleri bulunmaktadır. Piyasada şu an kullanılan diş macunlarının içerisinde dişleri parlatması için % 10 Silika vardır. Yani görüyoruz ki diş macunları içerdiği maddeleri buradan alıyor.

Misvak Nasıl Kullanılır

Misvak içerisinde bulunan “thiocyanete (SCN) maddesi diş çürümesinin önüne geçmektedir.Yapılan çalışmada misvak içindeki “chloride” maddesinin tükürük içeriğindeki pH’sını düşürerek “nitrit”in mikropları öldürdüğü görülmüştür.

Misvak, Strese bağlı olan ülseri önlemektedir.48 saat boyunca mantardan koruma özelliği bulunmaktadır.Misvak ağacının yaprak ve köklerinde sıtma mikrobunu ortadan kaldırıcı maddeler bulunmaktadır. S.Persica hayvan deneyinde 30 günde LDL ve Kolesterolü düşürdüğü tespit edilmiştir.

Misvak Nasıl Hazırlanır

Misvak Nasıl Hazırlanır?

Genellikle aktarlarda bulunan ve vakumlu poşetlerde satılan misvakı alıyorsunuz.Misvakın yaş olmasına dikkat ediyoruz. Misvağın ucunu açmadan önce suda bekletmek gerekmez çünkü misvak zaten yaştır. Tırnak vurduğunuz zaman kabuğu soyuluyorsa sıkıntı yok.Sonra misvağın ucundan 1 cm kadar kabuğunu soyuyoruz kalem gibi.Soyduğumuz kısmı sıkıştırabileceğimiz birşeyle pense yada sert bir nesne ile bastırarak tel tel olmasını sağlıyoruz.Bunu ağzınızda oynatarak dişinizle de yapabilirsiniz.Bu şekilde misvak kullanıma hazır olur.

Misvak Nasıl Hazırlanır

Misvak Nasıl Kullanılır?

Misvak diş fırçası gibi yukarı aşağı değil tam tersine enlemesine kullanılmaktadır.Dişinizi misvağa sürmeye başladığınızda içeriğindeki yararlı maddeler tükürükle beraber salınıma uğrar. Misvağın kendine has bir kokusu ve tadı vardır, bu sizi ilk kullanımlarda biraz rahatsız edebilir. Sürekli tükürme ihtiyacınız oluşabilir.İlk kullanımlarda diş etleriniz de kanama yaşayabilirsiniz kullandıkça kanamanın geçtiğini göreceksiniz.

Misvak-Nasıl-Saklanmalı

Misvak Nasıl Saklanmalı?

Misvak açıkta kalırsa kurur, kapalı saklanırsa küflenir ve bozulur peki misvak nasıl saklanmalıdır? Misvak  su içerisinde tutularak saklanmaktadır.Kullanılan kısım su içinde tutularak saklanır.Daha pratik bir saklama şekli ise yeni çıkan kutular.Altında bulunan delikle misvak ne kuruyor ne de bozuluyor.

Misvak İle İlgili Hadisler?

“Eğer ümmetime güçlük vermeyeceğini bilseydim,her namaz için abdest almalarını ve her abdestte misvak kullanmalarını emrederdim.”(Buhari,Müslim)

“Misvak kullanın, çünkü misvak, hem ağzı temizler hem de Rabbin rızasını kazandırır.”(İbn-i mace,Taharet)

“Oruçlunun hayırlı hasletlerinden biri misvak kullanmasıdır.”(İbn-i mace,Sıyam,17)

“Cebrail aleyhisselam, misvak kullanmayı o kadar tavsiye etti ki, misvakın farz olacağından korktum.”(İbni mace)

Kaynak
Dr.Ömer Faruk KÖK, İrfan Mektebi Dergisi, Sayı 2

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu