Şifalı Bitkiler

Moringa Çayı Faydaları Nelerdir?

Hint Yarımadası’nın florasına özgü olan Moringa ağacı, mucizevi ağaç olarak bilinir. Vücuda önemli besin ve tıbbi yararlar sağlama özelliği göz önüne alındığında, bu ağaç sadece çeşitli yemeklerde değil, aynı zamanda bitkisel ilaçlarda da kullanılmaktadır.

Moringa oleifera, dünyanın farklı yerlerinde kullanılan bu ağacın popüler bir türüdür. Ağacın her kısmı kullanılmasına rağmen, en yararlı olan yapraklarıdır. Bunlar A, B, C vitamini ve minerallerle doldurulur. Bu besinlerin yanı sıra, esansiyel amino asitler de içerirler ve günlük işleyiş için gerekli protein bakımından zengindirler.

Moringa Çayı Faydaları

Başlamadan önce, bu çayın faydalarının bitkinin antifungal, antibakteriyel, antioksidan, antispazmodik, anti ülser ve anti-inflamatuar özelliklerinden geldiğini bilmek önemlidir. Ve tüm bu özelliklerden ötürü, moringa yaprağı çayı birçok rahatsızlık için yaygın olarak kabul edilen bir ev ilacıdır;

  • Çay vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmede yardımcı olur
  • Ciltte kolajen lifleri oluşturmaya yardımcı olur, böylece kırışıklıkların ve yaşlanma ile ilgili belirtilerin azaltılmasına yardımcı olur.
  • Yaraları iyileştirme, cilt dokusunu koruma ve hasarlı olanları değiştirme yeteneğiyle bilinir. Bu faydalar güçlü bir antioksidan olan C vitamini yapraklarının zenginliğinden gelir.
  • Çay, beyni geliştirmek için etkilidir. Moringa çayı antioksidanlar içerdiğinden, bu faydalar bariz bir sonuçtur.
  • Çayı düzenli olarak kullanan insanlarda, daha iyi metabolik hız ve karaciğer ve böbreklerin işleyişini iyileştirdiği bilinmektedir.
  • Yorgunluğu alır ve vücuda enerji kazandırır.Ayrıca, bu bitki çayı yardımıyla mide bulantısı, ishal ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar kolaylıkla giderilebilir.
  • Moringa yaprağındaki aktif bileşenler, kendisinden yapılan çayın içerisine uygulanan vücuttaki dolaşım sistemini iyileştirmeye yardımcı olur.
  • Yaprağın anti-enflamatuar özelliği, yukarıda belirtildiği gibi, artrit ve diğer enflamatuar durumlara sahip insanlara yardımcı olur.
  • Çayın en önemli faydalarından biri de vücuttaki glikozun daha iyi düzenlenmesi ile ilişkilidir, bu nedenle diyabet hastalarının büyük bir semptom yöneticisi olarak gelir.
  • Uzmanlara göre, bu ağacın yaprakları portakallara göre daha fazla C vitamini, sütte olduğundan daha fazla kalsiyum ve protein, havuçtan daha fazla A vitamini, muzdan daha fazla potasyum içerir.

Tüm bu faydalar göz önüne alındığında, moringa çayı ve ağacın diğer ürünleri dünyanın dört bir yanından çok fazla ilgi gördü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu