Sağlık

Nane-Limon Nasıl Yapılır?Faydaları Nelerdir?

Nane-Limon çayı kış aylarında tükettiğimiz en önemli içecekler arasında yer almaktadır.Nane-Limon çayı çok basit bir yöntemle hazırlanan soğuk algınlığında kullanılan en basit yöntemdir ve çok faydalıdır.Bu çayı hazırlamak için nane, limon ve su yeterlidir.Genellikle kuru nane kullanılmaktadır fakat taze nane kuru naneden daha etkilidir.

Nane limon hazırlamak için öncelikle cezve içerisine 2 tatlı kaşığı kuru nane ilave edilir.Daha sonra 1 limonun yarısını küçük parçalara bölerek cezveye ilave ederiz.Limonu ilave ederken önemli olan limonun kabukları ile birlikte ilave edilmesidir.Bu işlemi yaparken limonun çok iyi yıkanmış olması gerekir.

Yaklaşık 1,5 su bardağı (300-350 ml) su cezveye eklenerek kaynamaya alınır.Bir taşım kaynayan cezveyi ateşin altını kısarak 5 dakika daha kaynatırız.Kaynayan Nane-Limon çayımızı bardağa süzerek tüketebiliriz.Kuru nane değilde taze nane kullanmak istersek orta boyda 8-10 yaprak naneyi kuru nane yerine kullanabiliriz.Taze nane kuru naneden daha keskin bir koku ve tat vermektedir.

Nane – limon çayını şekersiz içemeyenler az miktarda şeker ile tatlandırabilirler fakat içerisine bal koyarak tatlandırmak daha makbul ve daha sağlıklıdır.Çayı kesinlikle taze ve sıcak tüketmeliyiz soğuk tüketilen çayın hiçbir faydası olmayacaktır.

Nane-Limon çayı özellikle soğuk algınlığında çok tüketilen bir çaydır.Bunun yanında; Zihin yorgunluğunu alır ve mide bulantısına iyi gelir.Yüksek miktarda C vitamini bulunur.Sindirimi düzenler ve cilde iyi gelir.Zihin açıklığı yapar ve zayıflamada kullanılır.

Nane-Limon çayını hazırlamak çok zamanınızı almaz.Bu çayı tüketmek için hasta olmanız gerekmez hasta olmadan tüketirseniz soğuk algınlığından da korunmuş olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu