Edebiyat & Sanat

Nazım Hikmet Kimdir?

Nazım Hikmet,aslen 20 Kasım 1921 yılında Selanik’te doğmuş fakat,ailesi nüfusa 15 Ocak 1902 olarak yazdırmıştır. İlk şiirini 1913 senesinde “Feryad-ı Vatan” ismiyle yazmıştır. Bu şiir Nazım Hikmet tarafından çok önem arz eder.

Aynı sene içerisinde Mekteb-i Sultani’de ortaokula başladı. Bir aile toplantısı yapılırken denizciler için yazmış olduğu bir kahramanlık şiirini Bahriye Nazırı Cemal Paşa’ya okuduktan sonra Nazım Hikmet’in Bahriye mektebine gitmesine karar verildi ve 25 Eylül 1915’te Heybeliada Bahriye Mektebi’ne girdi.

1918 yılında 26 kişi içerisinden 8. olarak mezun oldu.Mezun olduktan sonra okulun gemisi olan Hamidiye gemisine güverte stajyer subayı olarak atandı. 17 Mayıs 1921’de aşırıya kaçan halleri bulunduğundan ordu tarafından ilişkisi kesildi.

Nazım Hikmet daha sonra ailesinden habersiz Milli Mücadele’ye katılmak için arkadaşı Vâlâ Nureddin ile birlikte Anadolu’ya geçti. Bolu’da öğretmenlik yaptı.

Daha sonra Moskova’ya giderek Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi’nde siyasal bilimler ve iktisat okudu. 1924 yılında “28 Kanunisani” adında ilk şiir kitabını çıkardı.O sene içinde Türkiye’ye dönen Nazım Hikmet, Aydınlık Dergisi’nde çalışmaya başladı, ancak dergide yayınlanan şiir ve yazılarından sonra hakkında 15 yıl hapis cezası istenince tekrar Sovyetler Birliğine gitti.

1928 yılında af kanunundan yararlanarak tekrar Türkiye’ye döndü. Bu kez Resmi Ay dergisinde çalışmaya başlayan Nazım Hikmet, 1938 yılında 28 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 12 yıl hapis yattıktan sonra askere alınıp öldürüleceği endişesi ile 1950 yılında Sovyetler Birliği’ne giden Nazım, 25 Temmuz 1951 yılında Bakanlar Kurulu tarafından Türk vatandaşlığından çıkarıldı ve bunun ardından dedesinin memleketi olan Polonya’nın vatandaşlığına geçerek Borzecki soyadını aldı. 3 Haziran 1963 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu