Türkiye

Necmettin Erbakan Kimdir?

Necmettin Erbakan, 29 Ekim 1926 yılında, Sinop’ta doğmuştur. Mühendislik ve akademisyenliğin yanı sıra Türkiye’de Siyaset yapmıştır. 28 Haziran 1996 ve 30 Haziran 1997 yılları arasında 23. Türkiye Başbakanlığı  görevini üstlenmiştir.

Sinop Kadı Vekili Mehmet Sabri ve Kamer Hanım’ın 4 çocuğundan en büyüğü olarak dünyaya gelmiş, anne tarafı Çerkez, baba tarafı, 19.yy sonlarına doğru Adana Kozan ve Saimbeyli bölgelerinde hüküm sürmüş Kozanoğlu Beyliği’ne dayanmaktadır.

Necmettin Erbakan, İlk öğrenimine Kayseri’de başlar fakat babasının tayini çıkınca ilkokulu Trabzon’da bitirir.

1937 yılında Orta okula başladığı İstanbul Erkek Lisesi’ni 1943 yılında birincilikle bitirir ve Üniversite’ye sınavsız geçiş hakkı kazanır fakat bunu haksızlık olarak gören Erbakan sınava girerek gitmeyi tercih etmiştir.

Öğrenime 1943 yılında başlamış ve o yıllarda öğrenim süresi altı yıl olan Yüksek Mühendis Mektebi Üniversiteye döndürülerek ismi İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) olarak değişime uğramıştır. Değiştirildikten sonra öğrenim yılı beş yıla düşürülmüştür. Bu sebepten dolayı Necmettin Erbakan,kendisinden önce okula başlamış öğrencilerle birlikte okula 2. Sınıftan başlamıştır.

Teknik Üniversitede o dönemde Süleyman Demirel ve Turgut Özal’da vardı. 1948 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi’nden mezun olmuş ve aynı yıl içerisinde “Motorlar Kürsüsü”nde asistan olan Erbakan 1948-1951 yılları arasında öğrenim üyesi olarak Prof. Dr. Selim Palavan’la birlikte motor dersleri vermiştir.

Necmettin Erbakan, 27 Şubat 2011 yılında Ankara’da vefat etmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu