Türkiye

Ömer Halisdemir Kimdir?

Ömer Halisdemir, 15 Temmuz’da görev yaptığı Özel Kuvvetler Komutanlığını ele geçirmeye çalışan darbe yanlısı Tuğgeneral Semih Terziyi alnından vurarak darbe girişiminin seyrini değiştiren yiğit.

Yedi çocuklu bir aileden gelen Halisdemir, 20 Şubat 1974’te Niğde’nin Bor ilçesi Çukurkuyu beldesinde dünyaya gelmiştir.Çocukluğu doğduğu beldede geçiren Ömer Halisdemir ilkokulu burada okumuş okul sonralarında çobanlık yapmıştır. Halisdemir’in çocukluğu hep maddi sıkıntılarla geçmiştir.

Ömer-Halisdemir

Ömer Halisdemir, Hatice Halisdemir ile evlenmiş bu evlilikle beraber Elifnur ve Doğan Ertuğrul isminde iki çocuğu olmuştur. Yaşadığı tüm zorluklara rağmen o ülkesini düşünerek Asker olmayı tercih etti. Türk Silahlı Kuvvetlerinin bünyesinde, Özel Kuvvetler Komutanlığında Astsubay Kıdemli Başçavuş olarak görev yapmaktaydı.Türkiye sınırları içinde ve dışında farklı görevlerde yer aldı.

Ömer Halisdemir, vatanını uğrunda ölecek kadar seven bir vatan evladıydı. 15 Temmuz gecesi Özel Kuvvetler Komutanı yardımcısı olan Tuğgeneral Semih Terzi, Komutanlığı ele geçirmek isteyince Halisdemir Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı’dan aldığı emir üzerine Semih Terziyi alnından vurmuştur. Daha sonra Terzi’nin korumalarından olan Fatih şahin ve Üsteğmen Mihrali Atmaca, Halisdemir’in üzerine ateş açmış ve Şehit etmiştir. Halisdemir’in üzerinden 30 kurşun çıktığı belirtilmiştir.

Ömer Halisdemir’in vurulmadan önce Korgeneral Zekai Aksakallı ile yaptığı son telefon konuşması şöyledir:

Ömer-HalisdemirBaşçavuş Ömer Halisdemir’i telefonla aradım, Ömer benim koruma astsubayımdı. Ömer’e “Sana vetanımız ve milletimiz adına tarihi bir görev veriyorum. Tuğgeneral Terzi vatan hainidir, isyancıdır. Onu karargaha girmeden öldür! Bunun sonunda şahadet var. Biliyorsun seninle 20 yıllık bir beraberliğimiz var Hakkını helal et.” dedim.

Ömer, sonunda ölüm olan bu emir üzerine vakur bir sesle “Baş üstüne komutanım, Hakkım helal olsun. Sizde helal edin” dedi

Babası Hasan Hüseyin Halisdemir, Ömer Halisdemir’in Semih Terzi ile birlikte daha önce Afganistanda görev yaptığını belirtmiştir. Halisdemir’in vurulduğu nokta camekan içine alınarak koruma altına alındı. Dursun Ali Erzincanlı ise Ömer Halisdemir’e atfen “30 kuş” adlı bir şiir yazdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu