Tarih

Orhan Gazi’nin Hayatı ve Türbesi

Osmanlı Devleti’nin Kurucusu Osman Gazi’nin oğlu olan Orhan Gazi,Osmanlı Devleti’ni teşkilatlandırarak kurumsal bir devlet haline getirmiştir.45 yaşındayken devletin başına geçen Orhan Gazi,daha 15 yaşındayken savaşlara katılmış ve hayatının büyük bir kısmını cenk meydanlarında geçirmiştir.

Kardeşi Alaeddin’i kendisine vezir yapmış,Alaeddin Paşa’nın 1331 yılında ölümünden sonra oğlu Süleyman Paşa bu göreve getirilmiştir.Babasından 6.000 Km² olarak teslim aldığı beylik topraklarını altı misline çıkararak 95.000 Km² yapmış,Devlet merkezini Bursa’ya almıştır.

Orhan Gazi döneminde; 1326’da Bursa, 1329’da İznik, 1337’de Gemlik fethedilmiştir.Bursa’yı fethettikten sonra ilk iş olarak şehri kale içerisinden çıkartarak kale dışında yeni bir merkez oluşturulmuştur.Bu kapsamda cami (Orhan Cami), han (Emir Han), hamam (Şengül Hamamı) ve imaretten oluşan bir külliye yaptırmıştır.Böylece imparatorluğun en önemli ticari nüvesi oluşturulmuştur.

Daha sonra Bizanslılara karşı Palekanon (Maltepe) zaferi kazanılmış,1345’de Karasi Beyliği ilhak edilmiş,1354’de Ankara ve Gelibolu’nun fethedilmesi ile birlikte birçok beylik ve ahali Osmanlı bayrağı altında kendiliğinden toplanmıştır.

1345 yılında Bizans ile anlaşma yapılmış, Kantakuzenos’un kızı Teodora Orhan Gazi ile evlenmiştir.Cenevizliler ile ittifak yapan Bizanslılara karşı Süleyman Paşa, Evrenos Bey, Ece Bey’i Rumeli’ye geçmeleri için görevlendirmiş, 1357 yılında Gelibolu, 1358 yılında da Bolayır, Hayrabolu ve Tekirdağ Fethedilmiştir.

Orhan Gazi’nin Türbesi

Osmanlı’nın kurumsallaşıp, topraklarının genişlemesinde önemli bir görev üstlenen Orhan Gazi, 1360 yılında 79 yaşında vefat etmiştir.Saltanatı 33 sene sürmüştür.Vefatı sonrasında Saint Elia Manastırı’nın bir bölümü türbe haline getirilerek buraya defnedilmiştir.

Daha sonra aynı yere eşi Nilüfer Hatun, oğlu Kasım, kızı Fatma, Cem Sultan’ın oğlu Abdullah, II. Beyazid’in oğlu Musa Çelebi ve isimleri belli olmayan on dört kişi defnedilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu