Hobiler & Özel İlgi Alanları

Origami Sanatı

Origami,”ori” (katlamak),”gami”(kağıt) sözcüklerinden meydana gelen kağıt katlama sanatına verilen isimdir. Bu sanat bir Çin sanatıdır. Genelde kare kesilmiş kağıtların, kesmeden ve yapıştırıcı kullanmadan,sadece katlama ile değişik canlı ve cansız figürler ortaya çıkarma sanatıdır. Origaminin bir diğer farklı türü ise kirigamidir. Kirigami dikdörtgen kağıtlardan ve hatta kağıt paralardan da yapılmaktadır.

Origami klasik ve parçalı olarak iki çeşitte yapılmaktadır. Klasik origamide tek parça kağıttan, çeşitli hayvan veya eşya figürleri yapılır. Parçalı origami ise birbirine benzeyen parçaların birleştirilmesi ile oluşur ve birbirinden farklı üç boyutlu geometrik figürler yapılır. Günümüzde birçok farklı origami türleri türemiştir.Mimari origami, Pop-up origami bunlara örnektir. Krigami simetrik, Origami ise şekil yapma biçimlendirme sanatıdır.

Turna kuşu, Japon kültüründe önemli bir yere sahiptir.Buna bağlı olarak 1000 adet origami turna kuşu yapan kişinin uzun ve kaliteli bir yaşam geçireceğine inanılır.

Origami Sanatı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu