İslam

Oruç Fidyesi Nedir?Kimlere Verilir?

Oruç fidyesi, oruç tutamayacak kadar yaşlı yada hasta olanların tutamadığı oruç için kazasınıda yapamayacak durumdaysa tutmadıkları her güne ödediği fidyedir.

Oruç tutamayacak durumda olan kişilerin ödemesi gereken fidye Kuran-ı Kerimde şöyle bahsedilir;

“Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca zor güç yetirenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.” (Bakara, 2/184)

Oruç fidyesi aynı fıtır sadakası gibi fakir bir insanın bir günlük yemeğini karşılamak yada bu yemeğin parasını vermektir.

Tutulamayan oruçların fidyesi hayatta iken ödenemez ise ödenmesi vasiyet edilir.Fidye tek bir fakire verilebileceği gibi birden fazla fakirede verilebilir.Oruç tutamayan kişi daha sonra tutacak hale gelmişse verdiği fidye sadaka olarak sayılır.

Peki kişinin hem oruç tutmaya hali yok hemde parası yoksa ne yapacak?

Kişinin oruç tutmaya hali yok ve parasıda yok ise bu yaşlı ve hastalar Allah’a noksanlıklarının affedilmesi için dua ederler.Çünkü;

“Allah bir kimseyi ancak gücünün yettiğiyle yükümlü kılar.”(Bakara, 2/286)

Özetlemek gerekirse ileri düzeyde yaşlılar ve hastalar dışında, yolculuk, hayız ve nifas gibi mazeretlerden biri sebebiyle tutulamayan oruçlar için fidye verilemez. Bu gibi durumlar söz konusu olduğunda mazeret sebebi ortadan kalktığında kişi o günleri en kısa zamanda oruç tutulabilecek günlerde kaza orucu olarak tutması gerekir.

Şunu unutmamak gerekir, Oruç, Ramazan ayına ulaşmış akıllı ve ergenlik çağına gelmiş her Müslümana farz kılınmıştır.

“islam beş temel üzerine kurulmuştur: ‘Allah’tan başka ilah olmadığına, Hz.Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şahitlik etmek, namaz kılmak, zekât vermek, haccetmek, Ramazan orucunu tutmak.” (Buhârî, “İman”, 1)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu