Sağlık

Oruç Tutmanın Sağlık Açısından Önemi

Ramazan ayının en önemli görevi olan orucun maddi ve manevi olarak birçok yararı bulunmaktadır. Doktorlar tarafından da vücudun dinlenmesi için tavsiye ediliyor. Orucun sağlık açısından birçok faydası vardır buna bağlı olarak fazla yemenin vücutta yarattığı sorunları ortadan kaldırmaktadır.

Müslüman alemine farz olunan bu ibadetin, ruha ve bedene çok ciddi faydası bulunmaktadır. Az yemek ömrü uzatır ve bu yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ayrıca kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere,obazite ve kolesterol hastalıklarından korunmayı sağlıyor.

Oruç tutarken yağ yakma hızlanarak harekete geçiyor ve antrenman yapar gibi hızlı bir yağ yakma süreci oluşuyor.Ramazan ayı boyunca bu tempoya alışan vücut ramazandan sonra oruç tutmasanız da buna alışıyor ve yağ yakmaya devam ediyor.

Oruç tutarken karaciğer daha çok çalışıyor ve buda vücuda fayda sağlıyor. Kan dolaşımı hızlanarak sindirim sistemine daha az vücudun diğer yerlerine daha fazla kan pompalıyor, kolesterol ve obazitenin açtığı sorunları ortadan kaldırıyor.

Oruç tutan kişiler sağlığın yanı sıra manevi olarak ta tüm kötülüklerden uzak durmuş oluyor.  Kişi zihinsel ve fiziksel olarak daha güçlü bir hale geliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu