Türkiye

Osmanlı Devlet Armasının Anlamı Nedir?

Osmanlı Devlet Armasının AnlamıAtalarımızın seneler boyunca kullanmış olduğu Osmanlı devlet armasını görmeyenimiz yoktur. Osmanlı Devlet armasının üzerinde birçok gizlenmiş anlam bulunmaktadır.

Armanın en üst bölümünde bir güneş motifi bulunmaktadır. Bu motifin içerisinde ise bir Tuğra dikkatimizi çekiyor. Bu motifin iki anlamı vardır, birinci anlamı eğer tuğra hangi padişahınsa o padişah bir güneştir. İkinci anlamı ise güneşin devletin bütünlüğünü temsil ettiğini göstermektedir. Tuğranın bulunduğu yer her padişah döneminde değişir.

Tuğranın altındaki hilal ilk armalarda bulunmamaktadır, sadece geç dönemde çıkan armalarda bulunmaktadır. Üstünde Arapça harflerle “Allah’ın Tevfiklerine güvenen Osmanlı Devleti’nin meliki Abdülhamit Han” anlamında bir yazı bulunmaktadır ve padişah değiştikçe yine bu yazıda değişmektedir.

Hilalin hemen altında sorguçlu bir sarık bulunmaktadır. Bu sarık ilk Osmanlı hükümdarı olan Osman Gazi‘yi ve Osmanlı Tahtını temsilen koyulmuştur. Sorguçlu sarığın altında bir kalkan gözümüze çarpıyor. Bu kalkan üzerinde ise 12 yıldız bulunmaktadır. Bu yıldızlar 12 eyaleti temsil etmektedir.Kalkanın ortası ise devletin kainatın merkezi olduğunu simgelemektedir.

Armanın üzerindeki yeşil zemin üzerine üç beyaz hilalle yapılmış sancak, İslamiyet’e bağlılığı temsil etmektedir.

Toplu tabanca 1840 yılından itibaren kullanılmış ve ordunun modernize edildiğinin bir göstergesidir.Süngülü tüfek ise Nizam-ı Cedit’ten itibaren ordunun kullanmış olduğu asıl silah anlamına gelmektedir. Asa bilgi ve yönetimi şeşper ise adalet ve üstünlüğü temsil etmektedir.

Terazi, devletin ve sultanın verdiği kararlarda terazi gibi tarafsız ve adaletli olduğunu simgeler.Terazinin tam yanında bir bereket boynuzu bulunmaktadır bu bolluğu, üretkenliği ve Osmanlı topraklarının bereketli olduğunu simgeler.

Kur’an-ı Kerim ve Kanunnameler; adaletin yazılmış olan kanunlar ve şeriatla sağlandığını belirtir. Kanunların Kur’anın gölgesinde yazıldığını temsil eder.

Donanmayı ve denizciliği temsil eden bir denizci çapası bulunmaktadır. Çapanın yanındaki meşaleler geleceği aydınlatan yol gösteren aydınlık günlerin habercisidir.

Armanın tabanında ise beş adet Osmanlı Nişanının asılı olduğu bitkisel motif bulunmaktadır.

Armanın diğer tarafına baktığımızda mızrak görüyoruz bu mızraklar akıncılardan bu yana son dönemdeki mızraklı süvarileri sembolize etmektedir. Armada bulunan diğer sancak ise Osmanlı sancağıdır. Osmanlı sancağı kırmızı zemin üzerinde bulunan ay ve yıldızdan oluşmaktadır. Ay ve yıldız bağımsızlığı simgeler.

Tek ve çift taraflı olan iki adet teber bulunmaktadır. Teber ağzı ayça biçiminde baltadır. Osmanlı ordularının kutsal silahını sembolize etmektedir.

Nasıl savaşılması gerektiğini müziğin tonuyla ayarlamaya yarayan ve haberciliği sembolize eden bir borazan bulunmaktadır. Kılıçlar adaleti, doğruluğu, savaşçılık ve hükümdarlığın sembolüdür.

Top ve Gülleler; İstanbul’u fetheden top,gülleleriyle topçu ocaklarını simgelemektedir. Ok, yay ve tirkeş; ata silahı ve muhafazası olarak gücü kuvveti ve mahareti simgeler.

Nişan-ı Ali İmtiyaz, 1876 yılında 2. Abdülhamit tarafından yaptırılmış ve devlet için faydalı işler yapan ilim adamları, askerler ve idarecilere verilmiştir.

Mescidi Nişanı, Sultan Abdülmecit tarafından 1851 yılında yaptırılmış ve savaşta üstün başarı gösteren askerlere verilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu