Sağlık

Pandemi Nedir?

Pandemi, dünyadaki tüm insanları enfekte edebilecek bir hastalığa verilen sınıflandırmadır. Terim, kolayca kontamine bir hastalığın birkaç ülkeye ulaştığında ve insanlar arasında kolayca bulaştığında kullanılır.

Kara veba, dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük salgınlardan biriydi ve 14. yüzyılda Avrupa kıtasının çoğunu vurdu. Hastalığın 200 milyona kadar insanı öldürmüş olabileceği tahmin edilmektedir.

AIDS 1970’lerde keşfedildi ve hala her yıl milyonlarca insana bulaşıyor. 2019’da ortaya çıkan koronavirüs de bir pandemi olarak ilan edildi.

Pandeminin ana özellikleri şunlardır:

 • Hızlı ve küresel bulaşma;
 • Farklı ülkelere veya kıtalara genişleme;
 • Bulaşma zorluğu;
 • Çok sayıda insanın kontaminasyonu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bir hastalığın salgın haline gelmesine karar vermekten sorumludur. Bu amaçla, hastalık vakalarının büyümesini, etkilenen bölgelerin sayısını ve kontaminasyonu önlemek için alınan önlemlerin etkinliğini izler.

DSÖ, bir hastalığın tüm ülkelerin bulaşma riski taşıdığı konusunda uyarmak için bir pandemik vaka olduğuna karar verir ve kontaminasyon büyümesini içerdiği belirtilen önlemleri alması gerekir.

Pandemi, Epidemi Ve Endemik Arasındaki Fark

Çok bulaşıcı ve hızla yayılan hastalıklardan söz ettiğimizde bu kelimelerin birbirinin yerine kullanılması yaygındır, ancak bunlar farklıdır.

Bir bölgede, bir toplulukta veya bir grup insanda bir hastalığın yaygınlaştığı görülmesi bunun epidemi bir salgın olduğu kabul ediliyor.

Pandemi, yüksek bulaşma gücü nedeniyle hızla yayılan bir hastalıktır.Büyük oranlara ulaşıp, sınır ötesi birkaç ülkeye ulaşabilir.

Endemik, ise belirli bir alanda veya belirli bir popülasyon arasında tahmin edilebilir bir oranda meydana gelen salgın hastalık olarak tanımlanıyor.

Kısacası, bu sınıflandırmada birinin diğerinden daha ciddi olduğu düşünülemez.Pandemi ve epidemi arasındaki temel fark, kontaminasyonun ulaştığı coğrafi boyuttur.Pandemide, salgın birkaç farklı ülkeyi etkiler ve epidemi de hastalık bir ülkede yoğunlaşır.

Salgın,  sıklıkla belirli bir yere bulaşan hastalıkları ifade eder.Bu durumda, hastalık kolayca yayılmaz ve o bölgenin sakinleriyle sınırlıdır. Sadece bir okulu etkileyen kızamık, salgın örneğidir.

Dünyaya Damgasını Vuran 7 Pandemi Örneği

 1. Kara Veba: Kara veba (veya bubonik veba) 14. yüzyılda Avrupa kıtasını vurdu. Kesin sayıların kaydı olmamakla birlikte, 10 yıl içinde 200 milyon kişiyi öldürdüğü tahmin edilmektedir.
 2. İspanyol Gribi: 1918 ve 1920 yılları arasında İspanyol gribi yaklaşık 50 milyon insanın ölümüne neden oldu. Hastalığın bulaşması dünya nüfusunun neredeyse yarısına ulaşmıştır.
 3. Asya Gribi: 1950’lerde Asya’ya çarptı, özellikle Çin’de. Gripten 2 ila 4 milyon kişinin öldüğü tahmin edilmektedir.
 4. Ebola: Ebola virüsü salgını Afrika kıtasında birkaç ülkeye yayıldı ve 2014-2016 yılları arasında en az 10.000 kişiyi öldürdü. Bu dönemde yaklaşık 30.000 kişinin enfekte olduğu tahmin ediliyor.
 5. H1N1 Gribi: Halk arasında “domuz gribi” olarak biliniyordu ve 2009 yılında DSÖ tarafından bir salgın olarak ilan edildi. H1N1, yaklaşık 1 milyar insanı enfekte etmiş ve dünya çapında en az 200.000 ölüme yol açmış olabilir.
 6. AIDS: HIV enfeksiyonu kalıcı bir salgındır. Hastalığın ilerlemesini izleyen organlar, dünyada yaklaşık 38 milyon insanın enfekte olduğunu tahmin ediyor.
 7. Coronavirus (COVID-19): 2019’un sonunda ortaya çıktı ve Sars-Cov-2 virüsünden kaynaklandı. 2020’nin başlarında DSÖ tarafından salgın ilan edildi ve 110’dan fazla ülkeye ulaştı.
Kaynak
https://tr.euronews.com/2020/05/14/dso-ye-gore-covid-19-bir-epidemik-peki-pandemik-ile-epidemik-arasindaki-fark-ne

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu