Şifalı Bitkiler

Papatyanın Faydaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Papatya, tıbbi değeri çok olan bir bitkidir. Çeşitli rahatsızlıkları iyileştirmek için kullanılan ve ayrıca depresyona karşı çok faydalı olan bir bitkidir. Çay, sıvı ve kapsül şeklinde kullanılır. Öngörülen dozajda alınırsa çok faydası bulunur.

Papatya popüler bir bitkidir ve ilaç olarak kullanılır. İki şekilde karşımıza çıkar yağ ve çay. Papatya kelimesi Yunancadan “kara elması” kelimesinden gelir.

Avrupa ve Asya’da yaşayan papatya ailesi çiçekli bir bitkidir. Bu bitkisel ilaç migren, depresyon ve anksiyete ile mücadelede etkilidir. Uykusuzluğu hafifletir ve ayrıca sindirim sisteminde oluşan rahatsız durumlarını, bağırsak iltihabı, mide ekşimesi gibi diğer gastrointestinal rahatsızlıklarda faydalıdır.

Adet sancılarını azaltır ve göz tahrişi, konjonktivit (göz rahatsızlığını) tedavi eder.

Papatyayı tüketirken dikkat edilmesi gereken durumlar vardır.Herhangi bir yan etkisi görülmemiştir fakat kararında kullanmak en iyisidir.

Papatya Yağının Faydaları

Papatya yağı, enfeksiyonun yayılmasına izin vermediği ve iyileştirdiği için antiseptik, antibiyotik özelliğe sahiptir.

Ayrıca saça uygulandığı zaman bit ve bunun gibi zararlıların yok edilmesine yardımcı olur.

Bu esansiyel yağ stresi azaltma konusunda en iyi seçeneklerden biridir.Huzursuzluğu giderir ve sinirler üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Bir antidepresan olarak hareket eder ve gevşemeyi sağlar.Böylece depresyon, halsizlik, hayal kırıklığı ve üzüntü belirtilerinin üzerinde etkilidir. Öfke ve sinir rahatsızlıklarını yatıştırır.

Verimli bir ağrı kesicidir, bununla beraber eklem ağrıları ve baş ağrılarında etkilidir. Dişlerin çürümesine karşı iyi bir savaşçıdır.Papatya yağı sindirimi kolaylaştırır ve ayrıca karaciğerin düzgün çalışmasını sağlar.

Bu bitkisel yağ zayıflayan kasların ve organların güç kazanmasını sağlar. Üriner sistemin temizlenmesini sağlayarak kanın detoksifiye edilmesini sağlar.

Bebeklerde papatya, diş çıkarma problemleriyle, kolik ağrılarında kullanılır.Ayrıca hamilelik dönemlerinde sabah bulantısına karşı etkilidir.

Papatya Çayının Sağlığa Faydaları

Papatya çayı, kurutulmuş bir tutam papatyanın sıcak su ile birlikte birkaç dakika demlenmesi ile yapılır.Çay taze çiçeklerle de yapılabillir.Tatlandırmak isterseniz biraz bal ekleyebilirsiniz.Papatya çayı aşağıda belirtilen çeşitli hastalıkların iyileşmesinde yardımcıdır.

Mide Krampları

Papatya çayı içmek, spazmodik ve iltihap önleyici bileşenler içerdiği için mide kramplarında etkilidir.

Premenstrüel Sendrom (PMS) ve Adet Krampları

Bu bitki çayı, sinirler üzerindeki yatıştırıcı etkisinden dolayı adet sırasında geçirilen krampları rahatlatmaya yardımcı olur.

Papatya Çayı Kullanırken Dikkate Alınması Gerekenler

Papatya çayı, önerilen miktarda kuru çiçek ile kullanılmalıdır.Aksi takdirde fazla çiçekle yapılan çay mide bulantısına neden olabilir.

Alerjik durumu olan kişiler, cilt döküntüsü ve kaşıntı gibi durumlarla karşılaşabilir.Bu nedenle kullanırken dikkatli olmak gerekir.

Papatya hastalıkları iyileştirmede güçlü bir bitkidir.Papatyanın sağlığa birçok yararı olsada kullanırken dikkat edilmelidir.Olumsuz bir durumla karşılaşmamak için her zaman bir uzman doktor tavsiyesi almak daha iyidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu