Şifalı Bitkiler

Papatyanın Yan Etkileri

Papatyanın en çok bulunduğu ülkelerin başında, Almanya ve Macaristan gelir.Bu bitkinin kurutulmuş çiçek kısımları dünya genelindeki bir çok ülkede çay yapmak amacı ile kullanılır.Tıbbi özellikleri nedeniyle papatya, tentürler, merhemler, gıda takviyeleri, yağlar, kremler, vb. İmalatında yaygın olarak kullanılır. Her ne kadar sağlıklı görünse de, bazı yan etkileri olduğu tespit edilmiştir.

Bilinen Yan Etkileri

Papatya çiçekli bir bitki olduğundan alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlar görülebilir. Alerjilerdeki sorun, genelde gerçekten çok açıklayıcı bir tepki alana kadar bir şeye alerjik olduğunuzu asla bilememenizdir. Benzer şekilde, papatyaya alerjiniz varsa, aslında onu tüketene ve bu yan etkileri ilk elden tecrübe edinceye kadar muhtemelen onu bilemeyeceksiniz. Döküntü ve kaşıntı alerjinin en sık görülen belirtileridir; Daha ciddi vakalarda, anafilaksi de olabilir. Boğaz şişmesi ve nefes darlığı da yan etkilerden bazılarıdır. Göz iltihabı, insanlar bitkilerle temas ettiğinde oldukça sık bildirilmiştir.

Çok fazla papatya tüketirseniz, kendinizi uyuşmuş gibi hissedebilirsiniz ve bu uykulu durumda ağır makineler kullanmanız önerilmez. Aşırı bir dozaj, ayrıca kusma ve baş dönmesine neden olabilir. Bu problemler aynı zamanda botulizm problemi yaşayan genç bebeklerde ve yeni doğanlarda da görülebilir.

Akılda tutulması gereken bir şey daha, herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, etkileri bu bitkinin tüketimi tarafından engellenebilir veya seyreltilmiş olabilir. Kan inceltici bir ilaç kullanıyorsanız, papatya tüketmek özellikle risklidir. Bunun nedeni, papatya içindeki ‘kumarin’ adı verilen aktif maddelerden birinin, kan inceltici ilaçlar üzerinde olumsuz etki yapması olabilir. Bu bitki aynı zamanda bu sorunlardan muzdarip olanlarda kan şekeri seviyeleri ve kan basıncı üzerinde de etkiler göstermiştir. Hamileler ayrıca, düşmeye neden olabileceği için papatyadan da kaçınmalıdır.Emziren annelerin de bu bitkiyi tüketmekten kaçınmaları önerilir.

Papatya aslında mide rahatsızlıkları, küçük hastalıklar ve menstrüel kramplarla ilgili birçok sorunu hafifletmeye yardımcı olan harika bir maddedir, ancak diğer ilaçlar gibi, tüketilirken dikkatli olunmalıdır.Herhangi bir bitkisel ilaç gibi, sizin için hangi dozajın güvenli olduğundan emin olmanız gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu