Bir çoğumuz parmaklarımızı, ellerimizi kilitleyerek ya da tek tek çıtlatırız ve kemiklerimizden ses geldiğinde rahatlama olur.Aslında işin aslı öyle değilmiş.Peki parmaklarımız neden çıtlar?

Kemiklerin hareket etmesini sağlayan yağlı bir kapsül bulunmaktadır. Vücudumuzda en çok ve kolayca çıtlayan yerler sürtünmeli eklem yerleridir.iki kemiğin birleştiği yerde bir bağlantı kapsülü bulunur. Bu eklem yerinde burayı yağlayan bir sıvı bulunmaktadır. Bu sıvının içerisinde erimiş olarak nitrojen, oksijen ve karbondioksit gazları yer almaktadır.

Parmaklarımız gerildiğinde  ve eklem yeri düzleşince bu kapsülde gerilmektedir. İçerisindeki sıvının basıncı azalarak gaz kabarcıkları patlar. Kulağımıza gelen kemik sesi değil burada bulunan gazın sesidir.Kabarcıkların patlamasıyla gaz bu sıvıyı terk eder. Gaz çıktığında ise eklem yerlerinin hacmi genişler. Aynı parmakları arka arkaya çıtlatamayız çünkü gazın oluşması zaman alır.

Parmak Çıtlatmak Vücudumuz İçin Zararlımıdır?

Bu konuda kesin bir bilgi söz konusu değildir fakat; bir görüşte parmakların çıtlatılmasının eklem yerlerine bir faydası yoktur. Diğer görüşlere göre ise sürekli olarak bunu alışkanlık haline getirenlerde eklem etrafındaki yumuşak doku zarar görerek, parmaklar şişer ve el kavrama gücünü yitirebilir diye bahsediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

fourteen + 7 =