Ev & Yaşam Tarzı
Popüler İçerik

Perde Çeşitleri Nelerdir?Nasıl Bir Perde Seçmeliyim?

Perde dekorasyonu da en az mobilya dekorasyonu kadar önemlidir. Hatta en önemli maddedir.Perdeleriniz duvar, tavan ve halılarla birlikte uygun olmalıdır. İyi bir perde seçildiğinde dekorasyonunuzda bütünlük sağlanacaktır. Perdeler kullanım amacına göre çok çeşitliliği olan bir dekordur. Evde, çocuk odası, salon, mutfak, yatak odası için ayrı ayrı perde seçilmesi gerekir. Hatta iş yerlerinde ve ofislerde kullanılacak perdeler bile farklıdır. Perde alırken nelere dikkat edilmelidir,  perde çeşitleri nelerdir size bu konuda bilgi vermek istiyoruz.

Perde Çeşitleri Nelerdir? Alırken Nasıl Bir Perde Seçmeliyim?

Perde çeşitleri; Kruvaze perde, Katlama perde, zebra perde, Dikey perde,  Jaluzi perde, Screen Perde, Silüet perde, Stor Perde, Briz perde, Plise perde,Çiftli sistem olarak birçok çeşitlilik gösterir.

Kruvaze Perde

Büyük camlarda kendini daha güzel gösterir. Simetrinin bozulmaması açısından camlara orantılı şekilde uygulanmalıdır. Örneğin; duvar 50 cm, cam 250 cm, duvar 50 cm gibi.

Kruvaze perdeler kullanışlı perdelerdir.İstediğiniz modele uyarlanabilirler. İsterseniz aşağıya kadar indirirsiniz düz perde olur, isterseniz de yukarı çekip şekilli perde olarak kullanabilirsiniz. Manzaralı yerlerde ve Amerikan cam olan yerlere daha güzel yakışır.

kruvaze-perde
Kruvaze perde

Kruvaze Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Kruvaze perdelerin temizliği aslında çok basittir. Perdeyi aşağıya kadar indirip aşağıdan iplerini söküyorsunuz, ipleri halkalardan çıkarıp perdeyi kornişten çıkarıyorsunuz. Yıkadıktan sonra tekrar kornişe takarak ipleri söküldüğü gibi halkalardan geçirip bağlıyorsunuz.

Stor Perde

Stor Perdeler

Stor perdelerde en çok tercih edilen perdeler arasındadır. Genellikle tül perdeler ile birlikte kullanılır. Tül perdelerin altına takılan stor perdeler daha muntazam görünmektedir. Özellikle 3 kanatlı camlarda tek orta ayaklı olması perdenin kendini daha güzel göstermesi demektir. İki orta ayaklı perde olursa daha fazla boşluk oluşur.

Karartma (Blackout) Stor Perdeler

Evinize güneş girsin istemiyorsanız, çok güneş alan yerlerde ve yatak odalarında karartma stor perdeyi tercih edebilirsiniz. Karartma stor perdeler mobilyalarınızı korur, içeriden gölgenizi belli etmez, loş bir hava katarak uyku için ideal bir perdedir.

Stor Perde Nasıl Temizlenir?

Stor perdeler, korniş üzerine yada duvara monte edilirler.Kasalı olan kısmı sabit kalacak şekilde yanlarındaki kilit mekanizmasını açarak kolayca perdeyi alıyoruz. Perdemizi uygun bir yere sererek yumuşak bir fırça yardımıyla ya da süngerle arap sabunu kullanılarak yıkanabilir. Yıkanan perdeyi  yavaşça rulo haline getirerek dik vaziyette suyunun süzülmesi beklenir. Suyu süzülen stor perdemizi söktüğümüz şekilde tekrar yerine yerleştirip, sonuna kadar açarak kurumaya bırakabiliriz.

Zebra Perde
Zebra Perde

Zebra Perde

Küçük mekanlarda kullanıldığında bulunduğu yerde bir ferahlık hissi verir. Genellikle Oturma odası, Mutfak, Çocuk odası gibi yerlerde tercih edilir. Zebra istendiğinde tül istendiğinde günlük amaçla kullanılabilir.

Zebra perdenin yıkanış şeklide stor perdeyle aynıdır, fakat zebra kasası ile bütün parça olduğu için birlikte çıkarılmaktadır. Kolayca aparatından bastırarak çıkarabilirsiniz.

Briz Perde
Briz Perde

Briz Perde

Genellikle Lavabo önlerindeki camlarda ya da ocaklara yakın olan camlarda ya da kapılarda kullanılır. Montajı cam içerisine yapılır. Tek çubuk ya da iki çubuk olarak takılmaktadır. Temizliği de gayet basittir.

Dikey Perde
Dikey Perde

Dikey Perde

Tercihen ofislerde kullanılır. Sağa, sola ya da tek yöne hareket eder. Silinebilir özelliğe sahiptirler.

Jaluzi Perde

Jaluzi perdeler ofislerde ve evlerde kullanılmaktadır. PVC ve ahşap çeşitleri bulunur. Kullanımı basit bir perde tipidir. İstenilen şekle ayarlanabilir. Silinerek temizlenebilir.

Screen Perde
Screen Perde

Screen Perde

Genellikle ofislerde kullanılır. Güneşin sıcaklığını keserek ışığını içeri verir. Camın önünü kapatmadan dışarısı da rahatlıkla görülebilir.

Plise Perde
Plise Perde

Plise Perde

Cam balkonlarda tercih edilir. Yukarıda, aşağıda ve ortada toplanabilir.

Silüet Perde
Silüet Perde

Silüet Perde

Hem tül hem de güneşlik olarak kullanılabilir. Genellikle ofislerde kullanımı tercih edilir. Üzerine dijital baskı yapılabilir.

Çiftli Sistem
Çiftli Sistem

Çiftli Sistem

Tek kasada iki ayrı perdenin birleşmiş halidir. Üst tarafında tül stor, alt tarafında stor perde vardır. En çok küçük odalarda kullanılabilir.

Karartma Güneşlik

Karartma zebra gibi aynı özelliklere sahiptir. Güneşi ve ışığı içeri almaz kornişe takılarak kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu