Eğitim

Pilin İcadı Hakkında Kısa Bilgi

Pilin İcadı Hakkında Kısa Bilgi

Piller günümüzde,cep telefonlarında,otomobillerde,dizüstü bilgisayarlar gibi çeşitli cihazlarda kullanılmaktadır.Piller çeşitli cihazlara güç sağlayabilmek amacıyla icat edilmiş elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştüren araçlardır.Otomobiller için büyük saatler ve fotoğraf makineleri için küçük boyutlarda üretilirler.

Alessandro Volta
Alessandro Volta

Alessandro Volta,İtalyan bir fizikçidir.İlk pili 1800 yılında icat etmiştir.O dönemde pnömatik,meteoroloji ve elektrostatik alanlarında önemli keşifler yapmış fakat insanlık için en büyük buluşu pil olmuştur.O yıllara kadar elektrik alanındaki en önemli isim Luigi Galvani’dir.

Luigi Galvani,o dönemlerde yaptığı hayvansal deneylerle bilinirdi.O yıllarda bulunmuş olan statik elektriği kullanarak demir bir çubukla ölü bir kurbağanın bacağına dokunmuş ve kurbağa bacağının hareket ettiğini görmüştür.Bu sayede pilin ilk temelleri atılmış oldu.

Luigi Galvani, hayvanlarla yaptığı bu deneyden sonra hayvanların kaslarında elektrik yükü olduğu kanısına varmıştır.Galvani’den sonra deneylerini sürdüren Alessandro Volta,bunun kas içerisinde bulunan sıvı ve iyonlardan meydana geldiğini anlamış oldu.

Volta Pili
Volta Pili

Aynı doğrultuda deneylerini sürdüren Volta,tuzlu su çözeltisi olan bir kaba biri çinko diğeri bakır çubuklar yerleştirmiş ve elektrik enerjisini elde etmiştir.1801 yılında bulunan bu keşfin adına Volta pili ismi verilmiştir.Alessandro Volta 1827 yılında ölmüş ve bu keşfi ileriki yıllarda pilin geliştirilmesine ışık tutmuştur.Keşif değerli olduğu için elektrik gerilimine “Volt” ismi verilmiştir.

Kaynak: http://www.buzzle.com/articles/who-invented-the-battery.html
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı