Yiyecek & İçecek

Pitaya (Ejder Meyvesi) Nedir?Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Pitaya adında bir meyve duydunuz mu? Bu "ejder meyvesi" olarak da bilinen tatlı ve narin bir lezzeti olan egzotik bir meyvedir.

Meyve, Güney ve Orta Amerika kökenli kaktüs ailesine ait iki bitkinin bir parçası olarak yetişir.Dünyanın her bölgesinde yaygınlaşmaya başlamıştır. Meyvenin kabuğu kırmızı, pembe, mor veya sarıdır ve yaprakları enginar yaprağına benzemektedir.Sulu meyvenin içeriği genellikle beyaz yada mordur ve binlerce küçük siyah tohuma sahiptir.

Her 100 gram meyvede, % 87 su, 1.1 gram protein, 3 gram lif, 0.16 mg B2 vitamini, 20.5 mg C vitamini, 8.5 mg kalsiyum, 1, 9 mg demir ve 22.5 mg fosfor bulunur.

Pitaya (Ejder Meyvesi) Nedir?Sağlığa Faydaları Nelerdir

Pitaya’nın Sağlığa Faydaları

Kemik Yoğunluğunun ve Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olur

Belli bir yaştan sonra kemikler güç ve yoğunluklarını kaybetmeye başlar.Bu süreç öncelikle kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Artriti önlemek ve kemikleri sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için pitaya’yı yiyebilirsiniz. Bu meyve, kemik gücünü korumaya yardımcı olan iki bileşen olan iyi bir kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır. Kalsiyum açısından zengin bir besin kaynağıdır, kemik yoğunluğunu arttırmaktadır.Ayrıca pitayada bulunan magnezyumun kemikleri sağlıklı ve güçlü tuttuğu keşfedilmiştir.

Sindirim Sistemini Korumaya Yardımcı Olur

Pitaya lif açısından zengindir, bağırsak hareketlerine yardımcı olur, sindirim sularını serbest bırakır ve sindirim sistemine pürüzsüz geçiş sağlar. Bağırsak işlevini liflerle düzenleyerek, kabızlığı,bağırsak sendromunu ve hatta kolorektal kanseri önlemeye yardımcı olur. Buna ek olarak, Pitaya’nın sağlıklı bağırsak florasını uyardığı gözlemlenmiştir.

Cildin Sağlıklı ve Parlak Kalmasını Sağlar

Pitaya’da bulunan vitaminler ve mineraller, yüksek su içeriğiyle birlikte cildin sağlıklı ve parlak olmasını sağlar. Pitaya’da bulunan bir antioksidan olarak bilinen C vitamini, cildimizin sağlıklı ve nemli kalmasına yardımcı olur, serbest radikalleri bastırır ve vücutlarımız üzerindeki zararlı etkilerini önler. Ayrıca, bu vitamin aynı zamanda güneş yanığı, akne ve kuru cilt tedavisinde de yardımcı olur, bu nedenle pitaya çeşitli cilt sorunlarının önlenmesi ve tedavisi için iyi bir kaynaktır.

Kanser Hücrelerinin Gelişimini Önler

Bağışıklık sistemi işlevini geliştirmeye yardımcı olan C vitamininin varlığı ile birlikte pitaya, karoten ve likopen gibi diğer antioksidanlar açısından zengindir. Bu antioksidanlar, diğer kanser hücrelerinin gelişmesini engellerken, mevcut tümörlerin sayısını azaltarak prostat kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur. Malezya’da yapılan bir çalışmada, fiziksel aktivite ile birlikte, likopen açısından zengin meyve ve sebzelerin tüketiminin prostat kanseri riskini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Lif Kaynağıdır

Lif aslında sindirilemeyen bir karbonhidrattır ve sağlığa büyük faydaları bulunmaktadır.Tavsiye edilen günlük lif alımı, kadınlar için günde 25 gram ve erkekler için günde 35 gramdır. Pitaya, 100 gram meyve başına 3 gram lif içerir ve lifler, sindirim sisteminin koruyucuları olarak daha iyi bilinmesine rağmen, çeşitli çalışmalar , aynı zamanda, tip 2 diyabetlere, kalp hastalıklarına karşı korunmaya ve sağlıklı vücut ağırlığının korunmasına karşı etkili olduklarını kanıtlar .

Diyabeti Önlemeye Yardımcı Olur

Belirtildiği gibi, ejderha meyvesi kan şekeri seviyelerini stabilize etmeye yardımcı lifler açısından zengindir.  Ayrıca, pitaya tüketimi kan şekeri düzeylerinde bir azalma ile ilişkilidir.Yapılan araştırmalarda bu, egzotik meyvenin düzenli günlük tüketiminin, diyabetin önlenmesinde ve hatta tedavi edilmesinde yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

Kalbinizi Korur

Pitaya, iyi kolesterolü (HDL) yükseltip, kötü kolesterolü (LDL) düşürmeye yardımcı olarak kalp sağlığımızın iyileştirmesine yardımcı olabilir. Bu, pitaya’da bulunan bitkisel bazlı yağlardan kaynaklanmaktadır. Pitayadaki yağ ayrıca ateroskleroz, kalp krizi ve felç riskini azaltmaya yardımcı olur.

Bağışıklık Sisteminin İyi Çalışmasını Sağlar

Yukarıda belirtildiği gibi, pitaya bir antioksidan olmasına rağmen bağışıklık sistemimizi koruyan C vitamini açısından zengindir. Ayrıca B1, B2, B3, kalsiyum, fosfor, demir, protein ve lif vitaminlerinin varlığı da bağışıklık sisteminin işlevini geliştirmeye katkıda bulunur. Bağışıklık sistemimizdeki beyaz kan hücreleri, zararlı maddelere saldırır ve yok eder, C vitamini ve karotenoidler gibi güçlü antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize edebilir ve beyaz kan hücrelerini hasara karşı koruyabilir.

Vücuttaki Demir Seviyelerini Arttırır

Pitaya, demir içeren birkaç taze meyveden biridir. Demir, vücudun her tarafına oksijenin taşınmasında önemli bir rol oynar ve yiyeceklerin enerjiye dönüşmesine yardımcı olur. Ne yazık ki, pek çok insan yeterince demir tüketemiyor ve konuyla ilgili yapılan çalışmalara göre dünya nüfusunun % 30’u demir eksikliğinden muzdarip. Demirle mücadele etmek için, et, balık, sebze, kuruyemiş, hububat ve tabii ki pitaya gibi demir bakımından zengin yiyecekler tüketmeliyiz.

Pitaya (Ejder Meyvesi) Ülkemizde Nerelerde Bulunur?

Pitaya tropikal bir meyve olduğu için, sıcak iklimlerde yetişmektedir.Ülkemizde ise Mersin ve çevresinde üretimi yapılmaktadır. Mersin’de 26 yıldır tropikal meyve yetiştiren Mehmet Tanrıverdi, anavatanı Vietnam olan ve ’Ejder Meyvesi’ olarak da bilinen, ’Pitaya’ üretimini gerçekleştirmiştir.

Türkiye’de bu meyveyi tropikal meyvelerin satıldığı manavlarda ve büyük marketlerde bulmanız mümkündür.

Mersinde yaşamaktaysanız semt pazarında da karşınıza çıkması mümkündür.Fakat çok bulunan bir meyve olmadığından fiyatı da ona oranla pahalıdır.

Pitaya (Ejder Meyvesi) Nasıl Yenir?

Pitaya (Ejder Meyvesi) Nedir?Sağlığa Faydaları Nelerdir

Tamamen olgunlaşınca tüketilmelidir. Çok parlak bir kırmızıya ve avokado gibi, bu meyvenin çok yumuşak olmamasına dikkat edin. İkiye bölün ve bir kaşık yardımı ile içindeki beyaz kısmı çıkarın veya kabuğu delmeden dikey ve yatay çizgiler oluşturan küpler halinde kesin. Sonra kabuğu içeri itin ve yenilebilir küpleri ortaya çıkarın.Meyveyi salatalara ve içeceklere ekleyebilir ya da sadece kendisini tüketebilirsiniz.

Kaynak
tudoporemail.com.bryemek.comhurriyet.com.tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu