Yiyecek & İçecek

Potasyum Sorbat E 202 Nedir?Kullanım Alanları Nereleridir?

Gıda katkı maddelerinde en çok kullanılan ürünlerden biri potasyum sorbattır. Sorbik asidin potasyum tuzudur. Potasyum sorbat E 202 çoklu doymamış, yağlı asit tuzudur. Küf, maya ve mantarların büyümesini engelleme özelliği onu en iyi katkı maddesinden biri yapmaktadır. Yemeklik ürünler için daha uygun hale getiren çok az yan etkisi vardır. Normal oda sıcaklığında kristal toz formundadır.

Üretim ve Özellikleri

Potasyum sorbat, sorbik asit ve potasyum hidroksit arasında bir kimyasal reaksiyon getirerek elde edilebilir. Bu, bir molekül potasyum sorbat ve su verecektir. Potasyum sorbat, formül C 6 , H 7 O 2 K ama aynı zamanda (CH olarak yazılabilir 3 ) . Aşağıdaki denklem, reaksiyonu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

6 H 8 O 2 + KOH —> C 6 H 7 O 2 K + H 2 O

Potasyum sorbat suda çözülürse sorbik aside döner. Beyaz ila sarımsı kristal toz halindedir ve su, etanol ve propilen glikol içinde çözünürdür. Bu koruyucunun etkinliği pH seviyesine bağlıdır. 6.5 pH’da oldukça etkilidir. Molekül ağırlığı 150.22 gram / mol olup 270ºC’de bozulur.

Kullanım Alanları

Potasyum sorbat, birçok bileşende faydalı olmasını sağlayan antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Aşağıda bazı kullanımlar verilmiştir.

  • Bu formülün en önemli ve yaygın kullanımı bir gıda koruyucusu gibidir. Küf, maya, mantar vb. Büyümeyi önleyen mikrobik engelleme faktörlerine sahiptir. Bu, bu tür mikroorganizmalara bağlı hastalıkların oluşma ihtimalini azaltır. Potasyum sorbat, süt ürünleri, içecek, sebze, meyve, pişmiş ürünler vb.
  • Ayrıca farklı kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde de kullanılır. Şampuanlarda, kremlerde, losyonlarda vb. Çok sık kullanılırlar.
  • Aynı zamanda endüstriyel amaçlar için de kullanılır. Örneğin, bazı malzemeler için parlaklık olarak kullanılır.

Tehlikeler ve Yan Etkiler

Potasyum sorbat, güvenli ve toksik olmayan olarak kabul edilir. Bazı bilim adamları tarafından zararlı kabul edilen bazı sentetik karakterler vardır. Bununla birlikte, bu formülün uzun süreli veya aşırı kullanımı diyare, gıdanın besin değeri kaybı ve bulantıya neden olabilir.

Potasyum sorbat içeren kozmetik ve kişisel ürünler alerjik reaksiyonlara, göz veya cilt tahrişine, vb. Sebep olabilir. Potasyum için herhangi bir formda alerjiniz varsa, potasyum sorbat içeren ürünler kullanmayın. 10’dan en az 8 tane konserve gıda maddesi bu koruyucu maddeyi içerir, bu nedenle konserve yemeyi durdurun.

Potasyum sorbatın kullanımı güvenlidir, ancak taze meyve ve sebze yemekleri her zaman daha iyidir. Yan etkileri çok nadirdir ancak bazı aşırı durumlarda böbrek ve böbrek problemlerine neden olabilir. Herhangi bir yan etki izlerseniz, bu tür ürünlerin kullanımını durdurun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu