Tarih

Prof.Dr.Halil İnalcık Kimdir?

Dünyaca tanınan ve kabul edilen Türk tarihçisi.Halil İnalcık, 7 Eylül 1916’da doğdu.Liseyi Balıkesir Öğretmen Okulu’nda tamamlandıktan sonra Ankara Üniversitesi’nin Tarih Bölümüne girdi.Buradan mezun olduktan sonra da 1942 yılında “Tanzimat ve Bulgar Meselesi” başlıklı teziyle doktora unvanı aldı.

Uzun yıllar Ankara Üniversitesi Tarih Bölümünde Avrupa ve Osmanlı tarihi veren İnalcık,1927’de ders vermek ve çalışmalarına orda devam etmek üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti.

Daha sonra ,1993 tarihinde yurda dönüp Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümünde öğretim üyeliğine başladı.Yerli ve yabancı bilim çevreleri tarafından Osmanlı tarihinin en büyük tarihçilerinden biri olarak gösterilmektedir.

Bugün de Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümünde yüksek lisans yapan öğrencilere seminer dersleri vermektedir.Bazıları İngilizce,bazıları Türkçe olarak kaleme alınan eserlerinde temel olarak Osmanlı tarihini tamamen belgelere dayalı olarak,nesnel ve soğukkanlı bir şekilde incelenmektedir.

Başlıca eserleri arasında, Osmanlı İmparatorluğu’nun Ekonomik ve Sosyal Tarihi (2 Cilt), Osmanlı İmparatorluğu, Klasik Çağ:1300-1600, Osmanlı İmparatorluğu, Toplum ve Ekonomi, Osmanlı’da Devlet, Hukuk ve Adalet sayılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu