Eğitim

Radyasyon Nedir?

Radyasyon elektromanyetik dalgalar şeklinde enerjinin aktarımıdır. Maddenin temel yapısı atomlardan oluşur. Atom, proton ve nötronlardan oluşan bir çekirdek ve bunun çevresinde dönen elektronlardan oluşur.

Bir maddenin atom çekirdeğinde nötron sayısı, proton sayısına göre oldukça fazlaysa, bu maddeler kararsız bir yapı gösterir ve nötronlar dönüşüp “nagatron” yayar. Eğer bu olay tam tersi olarak oluşursa protonlar dönüşür ve “pasitron” yayarlar.

Atomdan ayrılan proton ve nötronlar kararlı olmayan atom çekirdeği “gama” ışını yayar. Ağır çekirdekler ise “alfa” ışını yayarlar veya fizyon reaksiyonu oluşur. Bu tepkimeyle oluşan maddelere “radyoaktif madde” çevreye yayılan alfa, beta, gama ışınlarına ise radyasyon denir.

Radyasyon doğal ve yapay olarak ikiye ayrılır. Doğal radyasyon güneş ve uzaydan gelen kozmik ışınlar ve yeryüzünde bulunan kayaların bazılarında oluşur. Yapay radyasyon ise Nükleer silah ve bombalar,Nükleer enerji santralleri ve X ışını yayan makineler yapay kaynaklardır.

Radyasyon ciddi sağlık sorunları meydana getirir. Radyasyona maruz kalınırsa 10 dk. İçinde bulantı ve kusma oluşur.Radyasyon deri kanserine yol açabilir. Solunduğu taktirde gırtlakta troid kanseri oluşturur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu