Bilim & Teknoloji

Radyonun İcadı

Temelde iletişim sinyallerinin elektro manyetik dalgalar aracılığıyla gönderilmesi ve alınması olan radyo İtalyan fizikçi Guglielmo Marconi’nin elektro manyetik dalgaları önce 9 m sonra 275 m ve 3 km uzaklığa iletmeyi başarmasıyla radyoyu bulmuştur. 1901 yılında Atlas Okyanusunun iki yakası arasında ilk telsiz mesajının iletilmesiyle radyonun gücü ortaya çıkmıştır.

Bu olayın sonrasında İngiliz fizikçi J. A. Flering’in  ilk elektrotlu lambayı icadı (diyot) arkasından ABD’li mucit Lee De Forest’ın triyot lambayı buluş, bunu osilatör ve yükselteç olarak kullanılabilinmesi  değerini bir kat daha yükseltmiştir. 1918’de İngiltere-Avusturalya arasında ilk mesaj iletildi. Önceleri yanlızca mors alfabesiyle telgraf sinyalleri iletilebilirken okyanus ötesiyle ilk kez 1915’te konuşma içeren iletişim sağlanabildi.

Bugün hayatımızdaki yeri büyük olan radyonun, müzik ve konuşma içeren ilk radyo yayını  24 aralık 1906’da ABD’li mucit R. A. Fessender tarafından gerçekleştirildi. ABD’li mucit E. H. Armstrong’un 1933’te frekans modülasyonunu (FM) bulması ile bugün gördüğümüz radyo frekans düzeni ortaya çıktı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu