Türkiye

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?

Türkiye Cumhuriyeti’nin halkın oyları ile seçilmiş olan 12.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın hayatını anlatan kısa biyografisi..

Doğum Tarihi: 26 Şubat 1954, Kasımpaşa
Boy: 1,84
Eğitim: Marmara Üniversitesi (1981)
Çocukları: Esra Erdoğan, Necmettin Bilal Erdoğan, Sümeyye Erdoğan, Ahmet Burak Erdoğan.
Kardeşleri: Mustafa Erdoğan, Vesile İlgen, Hasan Erdoğan.
Anne ve Babası: Tenzile Erdoğan, Ahmet Erdoğan.

Recep Tayyip Erdoğan, aslen Rizeli’dir. 26 Şubat 1954 yılında İstanbul’da doğmuştur. Eğitim hayatına Kasımpaşa Piyale İlkokulunda başlamış buradan 1965 yılında mezun olmuştur.Daha sonra İstanbul İmam Hatip Lisesine giden Erdoğan, buradan 1973 yılında mezun olmuştur. İmam Hatip Lisesini bitirdikten sonra o yılların eğitim sistemine göre üniversite için fark derslerini Eyüp Lisesinde vererek oradan da diploma almıştır. Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesine başlamış ve 1981 yılında oradan da mezun olmuştur.

recep-tayyip-erdoğan

Disiplini ve takım çalışmasını gençlik yıllarında oynadığı amatör futbolla birlikte memleket meselelerine eğilen Recep Tayyip Erdoğan, aktif siyaset yaşamına o dönemde adım atmıştır. Lise ve Üniversite dönemlerinde Milli Türk Talebe Birliği öğrenci kollarında görev yapmış 1976 yılında kurucusu Necmettin Erbakan olan Milli Selamet Partisi Beyoğlu Gençlik Kolları Başkanlığına aynı zamanda İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığına seçilmiştir. 1980 yılına kadar bu görevi sürdüren Erdoğan, 12 Eylül darbesi döneminde özel sektörde bir süre müşavirlik ve üst düzey yöneticilik yapmıştır.

1983 yılında kurulan Refah Partisi ile tekrar siyasete dönen Recep Tayyip Erdoğan,1984 yılında Beyoğlu ilçe başkanı,1985 yılında İstanbul İl Başkanlığı görevini üstlenmiştir. Erdoğan, ayrıca aynı yıl Refah Partisi MKYK üyesi olmuştur.

İstanbul İl Başkanlığı yaparken kendine özgü bir teşkilatlanma yapısı oluşturmuş ve bu yapı diğer partilere de örnek olmuştur. Bu teşkilatlanma modeli ile kadınlar ve gençlerin siyasete katılımını arttırmayı sağlamıştır. 1989 yılında olan seçimlerde bu yapılanmanın faydasını oyların çoğalması ile anlaşılmıştır.

Belediye Başkanlığı Dönemi

Erdoğan,27 Mart 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmuş ve İstanbul’un kronik hale gelen sorunlarını başarılı yönetimi ile doğru teşhis ve çözümler üreterek ortadan kaldırmıştır.

İstanbul’un büyük sorunlarından su sorunu yeni boru hatlarının döşenmesi ile son bulmuş,çöp sorunu ise en iyi teknolojiye sahip geri dönüşüm tesisleri ile çözmüştür. Hava kirliliği sorununu doğalgaza geçerek, kentin trafik sorununu köprüler ve tüneller yaparak çözmüştür. 2 milyar dolar borçla teslim aldığı İstanbul Büyükşehir Belediyesini 4 milyar dolarlık yatırım yapar hale getirmiştir. Belediye başkanlığında gösterdiği iyi izlenimle yüksek bir oy potansiyeline sahip olmuştur.

Hapis Dönemi

Erdoğan, 12 Aralık 1997 yılında Siirt’te halka yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanlığının onaylamış olduğu bir kitaptan okuduğu şiir nedeni ile hapis cezasına çarptırılmıştır.Bununla birlikte Belediye başkanlığı görevinede son verilmiştir. Erdoğan, Pınarhisar Cezaevinde 4 ay yatmıştır.

Ak Parti Dönemi

Recep Tayyip Erdoğan, hapisten çıktıktan sonra arkadaşları ile birlikte 14 Ağustos 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisini (Ak Parti) kurmuştur.Bununla birlikte Erdoğan Ak Parti genel başkanlığına seçilmiştir. Türkiye’nin en geniş halk desteğini alan Ak Parti 2002 yılındaki genel seçimlerde üçte iki parlamento çoğunluğu ile tek başına iktidar olmuştur.

Hakkında mahkeme kararı olan Erdoğan, 2002 seçimlerinde millet vekili adayı olamamış, yapılan yasal düzenleme ile bu kararın ortadan kalkmasıyla 9 Mart 2003’te katıldığı millet vekili yenileme seçiminde oyların %85’ini alarak 22. dönem Siirt millet vekili olarak meclise girmiştir.

15 mart 2003 yılında ise Başbakanlık görevini üstlenmiş Yeni Türkiye idealiyle birçok reform pakedini kısa sürede uygulamaya koydu. Şeffaflık ve demokratikleşme yolunda yolsuzlukların önünü kesti, yıllardır çözülemeyen enflasyon sorununu çözerek Türk Lirasından 6 sıfır atıldı. Ülke tarihinde daha önce görülmeyen bir hız ve sayıda okullar, barajlar, yollar, hastane ve barajlar yapıldı. Tüm bu yapılanlar yabancılar ve batılı liderler tarafından “Sessiz Devrim” olarak nitelendirildi.

Erdoğan, daha sonraki yıllarda 22 Temmuz 2007 seçimlerinde %46.6 oy almış ve 60. hükümeti kurmuştur. 12 Haziran 2011 seçimlerinde ise % 49.8 oy almış 61. hükümeti kurmuştur.

10 Ağustos 2014’te yapılan seçimle Türkiye tarihinde bir ilk olarak halkın oyları ile 12. Cumhurbaşkanı olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu