Sağlık

Reflü Hastalığı Nedir?Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Reflü hastalığı mide içerisinde bulunan asidin, yemek borusuna geri kaçmasıyla oluşan tahriş ve yanma gibi şikayetlere yol açan bir hastalıktır. Önemli belirtisi ise karın üzerinde yanma hissi olarak görülmektedir. Gastro Özofageal Reflü hastalığı tedavi edilmez ise kalp krizi gibi şiddetli göğüs ağrısı ve yemek borusu kanserine dönüşebilecek değişiklikler gibi ciddi zararlara neden olabilir.

Reflü Hastalığım Varmı?

1-Aşağıda bulunanlardan kendinizde sık sık farkediyormusunuz?

Boğazınızda yanma hissi, Ağza acı su yada yediğiniz yemeklerin gelmesi, Göğüs kemiğinizin arkasından midenizden yukarı doğru çıkan bir yanma hissi ve ekşime.

2-Bu şikayetler yemeklerden sonramı oluyor?

3-Haftada 2 defadan fazlamı oluyor?

4-Antiasit ilaçlarını günde iki defadan fazlamı kullanıyorsunuz?

5-Mide yanmasına karşı tedavi görüyorum fakat hala yanıyor?

Yukarda bulunan sorulara ikiden fazla cevabınız evet ise Reflü hastası olabilirsiniz.Doktorunuza danışın.

Reflüye Bağlı Şikayetleri Azaltmak İçin Ne Yapmalıyım?

Reflü hastalığıyla ilgili şikayetlerimizi azaltabilmek için beslenmemize dikkat etmemiz gerekir.Yiyecekleri yavaş ve çiğneyerek yemeliyiz.Yemek öğünlerini sıklaştırıp (5-6 öğün) azar azar yemeliyiz.Fazla kilomuz varsa zayıflamalıyız (önemli unsurlardan biri).Sigarayı bırakmalıyız, bırakamıyorsak azaltmalıyız.Stresten uzak durmalıyız.Yüksek yastıkta yatmalı ve yan yatıyorsak sol tarafımıza yatmalıyız.

Reflüde Hangi Gıdaları Yemeliyim, Hangilerini Yememeliyim?

Gıda Türü Yiyin Yemeyin
İçecekler Az yağlı ya da yağsız süt,narenciye dışındaki meyve suları,kafein ve nane içermeyen içecekler. Tam yağlı süt, kakaolu süt, domates suyu, çay, kahve, alkol.
Hamur İşleri ve Tatlılar Ekmek, kahvaltı gevreği, az yağlı kraker, az yağlı sade kek Yağlı hamur işleri, Dondurma, kakaolu tatlılar, çikolata.
Yağ ve Yağlı Gıdalar Az yağlı soslar ve mayonez, az miktarda bitkisel yağ. Tereyağı, krema, yağlı soslar.
Meyveler ve Sebzeler Duruma göre taze ve donmuş meyveler. Portakal, Greyfurt, Limon, Mandalina,Ananas,Nane, Kırmızı Biber.
Et ve Süt Ürünleri Yağsız et, yağsız kümes hayvanları, balık, az yağlı yoğurt, yumurta. Kızarmış kırmızı ve beyaz et, sosis, salam, sucuk
Çorbalar Az yağlı çorbalar Kremalı ve domatesli çorbalar
Patates ve Nişastalı Gıdalar Haşlanmış ve fırınlanmış patates, az yağlı makarna ve pilav.

Patates kızartması, cips, kremalı ve yağlı makarna.

Tüm reflü belirtileri için kesin bir diyet şekli bulunmamaktadır.Kişiden kişiye değişen bir diyet şekli vardır.Bu nedenle doktorunuzun önerisini uygulayın.Yazdıklarımız sadece bir bilgilendirmedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu