Hayvanlar

Ringa Balığı Hakkında Bilgi

Ringa balığı sardalyagiller familyasına ait bir balık türüdür.Dünyanın en bol bulunan balık türlerinden biri olan ringa balığı, kopepod, pteropod ve diğer planktonik kabuklular ile balık larvaları gibi çok küçük organizmaları yemektedir.

Küçük başlı, aslen gümüş renkli pullarla kaplı olan Ringa balığı deniz altındayken farklı renklerde görülebilir. Küçük boyutludur, boyları yaklaşık 20 – 38 santimetre arasında değişmesine rağmen büyük okyanuslarda daha bol bulunan bir balık türüdür.

Balıklar normalde uzun süreli bir yaşama sahiptir. Ortalama olarak 4 yılda olgunlaşırlar ve yaklaşık 20 yıl yaşarlar. Ama okyanuslarda yaşadıkları için genelde somon, orkinos, yunus, balina, köpekbalıkları gibi yırtıcılar yüzünden çoğu daha az yaşamaktadır.

Ringa Balığı Hakkında Bilgi

 

Ringa Balığının Faydaları

Omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir, ringa balığının bir porsiyonu gün içinde ihtiyaç duyduğumuz D vitaminin %100’ünden fazlasını karşılamaktadır. Ayrıca insan vücuduna faydası bulunan selenyum, kalsiyum, potasyum ve demir dahil olmak üzere bir çok mineral ihtiyacımızı karşılar.

Özellikle selenyum kemik sağlığını, tiroid bezini, bilişsel sağlık ve kardiyovasküler fonksiyonları desteklemek için gereklidir. Yine aynı şekilde ringa balığının bir porsiyonu günlük ihtiyacımız B12 vitaminini de karşılar.

Metabolik sendrom riskini azaltmaya yardımcı olur ve en iyi alternatif protein kaynağıdır. Ringa balığı, süt ürünlerine, diğer hayvan etlerine ve hatta diğer pahalı balıklara göre (özellikle cıva seviyesi yüksek olanlara) oldukça iyi bir alternatif protein kaynağıdır.

Cıva seviyesi yüksek olan balık türleri çocuk yapmayı düşünenlerde yada hamile kadınlarda risk yaratmaktadır.Ülkemizde de bulunan ringa balığı, uskumru, alabalık, kalamar gibi balıklardan daha az cıva seviyesine sahip bir balık türüdür.

Kaynak
Toplu Bilgi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu