Sağlık

Sabah Yorgunluğunun Dikkate Alınması Gereken 7 Temel Sebebi

Sabah yorgunluğu genellikle yetersiz uyku eksikliğinin bir göstergesidir. Fakat sabah yorgunluğu nedenleri uyku problemleriyle sınırlı değildir.

Sabahları yorgun hissediyor musun? Sabah yorgunluğunun bir belirtisi olabilir. Hepimizin bildiği gibi yorgunluk, zor bir günden sonra sıklıkla karşılaşılan enerji seviyelerinde önemli bir düşüş olarak tanımlanmaktadır. Vücudun, dinlenmeksizin uzun bir süre fiziksel bir faaliyette bulunması halinde tepki vermesidir bu. Bununla birlikte, sabahları uyandıktan sonra yorgunluk yaşanıyor, anormal geliyor. Güneş yükselirken bu güç kaybı hissi, sabah yorgunluğu olarak adlandırılmaktadır.

Sabah Yorgunluğunun Nedenleri

Gebelik, vücudun normal hormonal dengesini bozarak, sabah bulantısı ve yorgunluğa neden olabilir. Aşırı sabah yorgunluğunun diğer nedenleri ise aşağıda verilmektedir:

Yetersiz Uyku

Zayıf kalitede uyku veya yetersiz uyku, sabah yorgunluğunun ardındaki başlıca nedendir. Günümüzün hızlı yaşam tarzında, insanların gece geç saatlerde uyuduğu ve sabah işlerini tamamlamak için erken kalkması ve zamanında iş yerine ulaşması gerekiyor. Bununla birlikte, bu yeterli uyku eksikliği sağlığa zarar verebilir ve kişinin yaşadığı ilk şey, yorgunluk, enerji kaybıdır. Kişi, yatmadan çıkıp günün rutinini tamamlamak için zor bir zamanla yüzleşip zorlanabilir. Bugün uykusuzluğa yol açan uyku bozuklukları yaygın bir fenomen haline gelmiştir. Bu, sabah yorgunluğu, kötü sağlık ve azalan uyku düzeni şeklinde ortaya çıkabilir.

Sağlıksız Beslenme

Mineraller ve vitaminler gibi gerekli besinlerden yoksun olarak beslenme de sabah yorgunluğuna neden olabilir. Vücuda gerekli besin maddelerinin verilmesi gün boyunca enerji seviyesini korumak için ön koşullardan biridir. Yetersiz beslenme sonunda sabah enerji eksikliği hissi uyandırır.

Alkol

Geceleri alkol içtiğinizde sabahları akşamdan kalmış olarak uyanacağınız kesin. Sabahları çok fazla alkol tüketiminin istenmeyen etkilerini gösteren bir kişinin gece tükettiği alkolden, korkunç baş ağrısı, kas ağrıları, baş dönmesi ve yorgunluğa neden olduğundan bu da bir sebeptir.

Addison Hastalığı

Addison hastalığında, böbrek üstünde bulunan adrenal bezler düzgün çalışmıyor anlamına gelir. Bu da bazı hormonların yetersiz üretilmesine neden olur. Adrenal bezlerin her biri sağlıklı bir yaşam için gerekli belirli görevleri içeren 40’dan fazla hormon salgılamaktadır. Örneğin, adrenal bezlerin ürettiği kortizol hormonu, stresle etkin bir şekilde başa çıkmamıza yardımcı olur.

Aldosteron hormonu, elektrolitik dengesinin korunmasına yardımcı olur. Adrenal hormonlar aynı zamanda yağları ve karbonhidratları vücut yakıtı yapan şekere dönüştürerek enerji sentezinde yer alırlar. Bu nedenle, adrenal fonksiyon bozukluğunun başlamasıyla, bir dizi sağlık sorunu belirir, en yaygın olanı sabah yorgunluğudur. Addison hastalığı olan insanlar, yetersiz enerji seviyeleri nedeniyle sabahları çok yorgun hissediyorlar. Yataktan çıkmayı zor buluyorlar, bu nedenle sık sık saat 11: 00’den sonra kalkıyorlar.

Fibromiyalji

İyi bir uykudan sonra uyanmak, aynı zamanda kas ağrısı ve sertlik ile birlikte yorgunluk yaşamak fibromiyaljinin bir göstergesidir. Fibromiyalji hastaları, uyanınca bitkin hissederler ve bu kalıcı vücut ağrısı bütün gün rahatsız eder. Fibromyalji teşhisi konan insanlar genellikle sabahları kas ağrıları ve vücudun her yerinde yorgunluk şikayetlerine neden olur.

Tiroid Sorunları

7-8 saatlik bir uykudan sonra bile sabahları yorgun düşebileceği düşünülmektedir. Bu, tiroid bezinin hatalı çalışmasıyla ilişkilendirilmiştir. Boynun ön kısmında bulunan tiroid bezi, iki hormonu üretmek için önemli bir iş yapar. Bu hormonların üretimi normal metabolik hızı düzenlemek için gereklidir.

Hipotiroid olarak adlandırılan tiroid durumu, sabah yorgunluğuna neden olabilir. Bu durumda, tiroit bezi, metabolik hızı kontrol etmek için gerekli olan yeterli miktarda hormon üretemez. Dünyada milyonlarca insanı etkileyen hipotiroid, sabah yorgunluğunu getirebilir. Tiroid hastalığından muzdarip insanlar sabah kalktıktan sonra yorgun hissetmezler, ancak günlük rutini yerine getirmeye başladıklarında yorgunluğun aniden ortaya çıkması oluşabilir. Böyle bir durumda,Kişi günlük görevlerini yerine getirmeye devam ederken önemli bir enerji kaybı hisseder. Sonunda, kişinin dinlenmekten başka seçeneği kalmaz.

Anemi

Bu durumda vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin sayısı (RBC’ler) gerekli olandan çok daha düşüktür. RBC’ler hemoglobin içerirler ve hemoglobin vücudun farklı bölgelerine oksijen taşınmasında önemli bir görev üstlenirler. RBC sayısı normalden daha az ise, sabah yorgunluğu, göğüs ağrısı ve nefes darlığı eşlik eden çok çeşitli yan etkilere neden olabilir.

Diğer Sebepler

Artrit, karaciğer sorunları veya şeker hastalığı gibi önceden mevcut bozuklukları olan insanlar, sabahları azalan enerji seviyeleri konusunda sık sık şikayetçidir. Doktorlar, sabah yorgunluğunun sebeplerini bu sağlık bozukluğu durumularının neden olduğunu düşünüyorlar.

Sabah yorgunluğunun sebebini doğru bir şekilde tespit etmek, bu yorgun duygudan kurtulmanın ve gün boyunca aktif kalmanın anahtarını tutar. Aktif tiroid bezi durumunda, doktor tiroidin normal işlevini yerine getirmek için ilaçlar reçete edebilir, böylece vücudun hormonu normal olarak üretmesine izin verebilir. Önerilen bir diyet ve egzersiz rutini izleyerek diyabet veya artrit gibi temel koşulları yönetmek, sabah yorgunluğunu en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Uyarı:Bu makale sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir uzman doktor tavsiyesinin yerini alamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu