Sağlık

Sabit ve Uçucu Yağ Nedir?Özellikleri Nelerdir?

Tıbbi ve Aromatik Yağları Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sevgili, İbrahim Saraçoğlu hocamızın da dediği gibi “Hiçbir şey sebepsiz yere yaratılmamıştır.”Rabbim hastalık verdiği gibi şifasını da vermiştir.

Baharatlar ve şifalı otlar yüzyıllar boyunca  alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.Bitkisel çözüm arayan kişilerin sıklıkla karşılaştığı yöntemlerden biri de bitkisel yağlardır.

Önerilen bitkisel tedavi yöntemlerinde,birçok yağın karışım yapılarak kullanılmasının sebebi, yağların içerisinde bazılarının belirtilen rahatsızlıkta etkili olması, diğer yağların ise seyreltici olarak kullanılmasıdır.

Tıbbi ve aromatik yağlar, sabit ve uçucu yağlar olarak ikiye ayrılırlar.Sabit ve uçucu yağların özelliklerini ve bu yağları kullanırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini bilmemiz gerekmektedir.

Sabit ve Uçucu Yağ Nedir

 

 

Sabit Yağ Nedir?

Genellikle sıkma ya da organik çözücülerle elde edilmektedirler.Meyve  veya tohumlarda sıvı ya da katı halde bulunurlar.Suda çözünmezler.Soğuk presleme ya da sıcak presleme yoluyla üretilirler.Sıcak presleme yönteminde,yağ çıkarılacak bitki parçası önce ısıl işleme tabi tutularak kavrulur, sonra preslenir.

Bu yolla bitkiden daha çok yağ elde edilir.Ancak yağdaki vitamin, mineral ve diğer sağlığa yararlı maddelerin çoğu yok olmaktadır.Soğuk presleme yöntemiyle ise daha yüksek nitelikte ve tedavide kullanılabilen etken maddeleri içeren tıbbi sabit yağ elde edilir.

Uçucu Yağ Nedir?

Genellikle sıvı halde olurlar. Kuvvetli koku ve uçucu madde içerirler. Suda çözünmezler. Su buharı distilasyonu ile elde edilirler. Çiçek,yaprak, meyve kabukları, kısmen de bitki, ağaç kabuğu ve köklerinden elde edilirler.

Kozmetik, gıda,kimya ve ilaç gibi pek çok sanayi dalında kullanılırlar.Koku ve tatların kıymetli ve en vazgeçilmez hammaddeleridir. Uçucu yağlar, açıkta bırakıldığında oda sıcaklığıyla birlikte buharlaşma gösterirler.

Ciltte kolayca emilim sağlayan ve sabit yağlarla birlikte belli oranlarda karıştırılarak haricen kullanılabilirler.Ağız yoluyla mutlaka doktor kontrolünde alınması gereklidir.

Sabit Ve Uçucu Yağlar Hangileridir?

Uçucu Yağlar

Adaçayı Yağı
Anason Yağı
Ardıç Yağı
Avokado Yağı
Bergamot Yağı
Biberiye Yağı
Çam Ağacı İğneli Yaprağı Yağı
Çilek Yağı
Dereotu Yağı
Defne Uçucu Yağı
Eğir Yağı
Eugenol Yağı
Fesleğen Yağı
Greyfurt Yağı
Gül Yağı
Havuç Tohumu Yağı
Ihlamur Yağı
Kafur Yağı
Kakule Yağı
Karabiber Yağı
Karanfil Yağı
Kayısı Yağı
Karabaş Yağı
Kekik Yağı
Kereviz Tohumu Yağı
Kişniş Yağı
Hindistancevizi Yağı
Lavanta Yağı
Limon Yağı
Mavi Papatya Yağı
Maydanoz Tohumu Yağı
Melekotu Kökü Yağı
Melisa Yağı
Menekşe Yağı
Mersin Yağı
Muz Esansı
Nane Yağı
Nar Çekirdeği Yağı
Neft Yağı
Okaliptüs Çiçeği Yağı
Okaliptus Yağı
Portakal Ağacı Çiçeği Yağı
Papatya Yağı
Sandal ağacı Yağı
Sardunya Yağı
Sedir Yaprağı Yağı
Sedir Ağacı Yağı
Servi Yağı
Sinameki Yağı
Tarhun Yağı
Tarçın Yağı
Tatlı Elma Yağı
Vanilya Yağı
Yasemin Yağı
Zambak Yağı
Zencefil Yağı

Sabit Yağlar

Acıbadem
Ayçiçeği Yağı
Buğday
Ceviz
Çörek otu
Fındık
Gliserin
Haşhaş
Isırgan
Jojoba
Kakao
Kantaron
Keten
Pelesenk
Susam
Tatlı Badem
Zeytin Yağı

Tıbbi ve Aromatik Yağları Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Uçucu yağlar, astım vb. rahatsızlıkları olanlar tarafından solunum yoluyla kullanılmamalıdır.
 2. Uçucu yağlar,hiçbir zaman gözlere sürülmemelidir.Gözde önemli hasarlar meydana getirebilir.
 3. Kafur,karabiber,okaliptüs ve pek çok nane çeşidi diğer tedavilerin etkilerini yok edeceğinden, başka bir tedavi süresinde bu yağlardan uzak durulmalıdır.
 4. Uçucu yağlar, çocukların erişiminden uzak kilit altında muhafaza edilmelidir. Doktor kontrolünde olmadan kesinlikle ağız yoluyla alınmamalıdır.
 5. Yeni ve erken doğan prematüre bebeklere aromatik yağlar kesinlikle verilmez.
 6. Evde muhafaza edilen uçucu yağ şişeleri etiketlenmeli, damlalıklı bir şişe içinde çocuklar tarafından açılamayacak bir kapak ile emniyete alınmalıdır.
 7. Uçucu yağların doktor kontrolünde kullanımında, bebekler, yetişkinler ve yaşlılar için farklı dozlar gerekir.Bazı yağlar ise aromaterapi sırasında kesinlikle kullanılmamalıdır.
 8. Bergamot, greyfurt, limon, ağaçkavunu, portakal, turunç ve melekotu gibi yağlar fotosensitiveyi (güneşe karşı duyarlılık) arttıracağı için güneş ve solaryumda kullanılmamalıdır.
 9. Yüksek tansiyonu olan kişilerde biberiye kullanılmamalıdır.
 10. Sara – Epilepsi rahatsızlığı olan kişilerde okaliptus, ıtır ve limon kullanılmamalıdır.
 11. Karanfil, fesleğen, yalancı mirha, ardıç,biberiye, tatlı mercangüç, oğulotu, adaçayı, rezene, anason, servi, yasemin, hardal, karaturp, İngiliz nanesi, kekik ve melisa gibi yağlar hamilelik süresince kesinlikle kullanılmamalıdır.
 12. Anason, hint limonu, havuç tohumu, tarçın, karanfil, kekik ve kafur gibi yağlar diğerbir yağ ile karıştırılarak seyreltilmeden tek başına kullanılmamalıdır.
 13. Tarçın, karanfil ve tatlı badem yüz bölgesine sürülmemelidir.
 14. Fesleğen, rezene, hint limonu, biberiye, limon ve diğer asitli yağlar hassas ciltlerde kullanılmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu