Sağlık

Saç Dökülmesine Vitamin Desteği

Bayanlarda vitamin eksikliğinin saç dökülmesinin önde gelen nedenlerinden biri olduğu tespit edilmiştir.Bu saç dökülmesi sorununa yardımcı olabilecek farklı vitaminler hakkında bilgi edinin.

Saç dökülmesi, farklı yaştaki bayanlar arasında yaygın bir sorun haline gelmiştir. Bazen yaşın etkisi ve bazen sürdürdüğümüz yaşam tarzı, bununla birlikte sağlıksız beslenme yüzünden saç dökülmesi meydana gelir

Uzmanlar saç sağlığının ne yediğinizle alakalı olduğunu ileri sürerler. Kadınlarda prematüre saç dökülmesinin çeşitli nedenleri olmasına rağmen, bunlardan biri vitamin eksikliğidir. Neredeyse her vitamin türü saç üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Peki saç dökülmesine vitamin desteği nasıl yapılır?

A vitamini

A vitamini yağda çözünen bir vitamindir ve yeterli olarak alınması saç dökülmesi probleminin üstesinden gelmeye yardımcı olabilir.Fakat aşırı alınması saç dökülmesine neden olabilir, bu nedenle tüketirken dikkatli olun.

Fonksiyon: Vücuttaki A vitamini eksikliği, daha sonra kuru bir saç derisi ve saç dökülmesine neden olur. Öte yandan, yeterli dozda A vitamini, köklerini yağlayarak saçları güçlendirmeye yardımcı olur. Böylece, kuruluk ortadan kalkar ve sağlıklı, yıpranmamış saçlarınız olur.

Kaynaklar: Bazı önemli A vitamini kaynakları, havuç, koyu yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, kabak ve karaciğerdir.

Vitamin B Kompleksi

Kadınlarda saç dökülmesine neden olan birçok vitamin arasında vitamin B kompleksinin en önemlisi olduğu bilinmektedir. Bu probleme ilişkin olarak bir doktoru ziyaret ederseniz, öncelikle bunun için bir vitamin B kompleksi desteğini önermesi muhtemeldir. Birkaç vitamin, saç üzerinde farklı etkilere sahip olan B vitamini kompleksini içerir. Bu vitaminlerin her birinin işlevine ve kaynaklarına bir göz atın.

Biyotin: Biyotin, yağda çözünen bir vitamin olduğu için saç dökülmesini önlemede yararlıdır ve sağlıklı saç büyümesi için gerekli olan yağları destekler. Ayrıca saçın gri renge dönüşmesini önler. Bazı biyotin kaynakları karaciğer, böbrek, yumurta sarısı, maya ve süt içerisinde bulunmaktadır.

Niasin: Niasin veya B3 vitamini saçlar için çok büyük fayda sağlar.Saç derisinde doğal saç yağlarının üretilmesine neden olan kan dolaşımını teşvik eder. Saç dökülmesini önleyerek saç kökünü güçlendirmede yardımcı olur. Niasin, tavuk, hindi, balık ve buğday tüketmek suretiyle sağlanabilir.

Para-Aminobenzoik Asit (PABA): Bu vitamin, folik asit ile birleşince, sağlıklı saçların geri kazanılması ve saç dökülmesinin önlenmesi için çalışır. Bu vitaminin eksikliği saçların erken griye dönmesine neden olabilir. PABA’nın önemli kaynakları arasında maya ve farklı tahıl türleri bulunur.

Inositol: Bu vitamin saç dökülmesine yol açabilecek nedenleri önleme kapasitesine sahiptir. Erkeklerin kelliğe meyilli olmalarının sebeplerinden biri de çoğu erkeğin inositol vitamininden yoksun olduğudur. Bazı kadınlar da bu sorundan etkilenmektedir ve sağlıklı bir tahıl, sebze, muz, narenciye ve kuru üzümleri tüketerek iyileştirilebilirler.

Pantotenik Asit: B5 vitamini olarak da bilinir, bu vitamin saç dökülmesi sorununa ara vererek yardımcı olur. Başlıca kaynakları tahıl, yumurta sarısıdır.

Vitamin B6 ve B12: B6 vitamini ve B12 vitamininin saç büyümesinde pozitif bir etkisi olduğu bilinmektedir. B6 vitamini kaynakları arasında avokado, yeşil fasulye, kepekli tahıl, ıspanak, kümes hayvanları, muz ve deniz ürünleri bulunur. B12 vitamini, karaciğer, yumurta, süt ve deniz ürünleri gibi gıdalarda bulunur.

C Vitamini

C vitamini doğal formunda tüketilmesi, takviyelerin doğal formdaki etkileri üretmediği için idealdir.

Fonksiyon: C vitamini sadece soğuk algınlığını önleme ile mücadele etmekle kalmaz, aynı zamanda saç derisinde kan dolaşımını ve saç büyümesini arttırdığı için ciddi saç dökülmesinden muzdarip olanlara son derece yararlıdır. Antioksidanlar bol olduğu için erken beyazlamayı önler.

Kaynaklar: Bu vitamin, narenciye, domates, yeşil ve kırmızı biber, çilek, brokoli ve ananaslarda bol miktarda bulunur.

E Vitamini

E Vitamini her zaman sağlıklı, parlak saçlar için en iyi vitaminlerden biri olarak önerilmiştir. Saçlar için badem ve zeytinyağı kullanılması önerilir, çünkü her ikisinde de bu vitaminde bol miktarda bulunur. Yağda eriyen bir vitamin olduğu için, sınırlı miktarda tüketilmelidir.

Fonksiyon: E Vitamini, saç derisine kan dolaşımını kolaylaştırır, sağlıklı ve güçlü saç büyümesi için gerekli olan önemli besinleri üretmeye yardımcı olur.

Kaynaklar: Saç büyümesi için E vitamininin önemli kaynakları, fıstık, tahıl ve yeşil yapraklı sebzelerdir.

Yukarıda ismi geçen vitaminlerin dengeli bir şekilde alınmasının kesinlikle saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olabileceği açıktır. Birkaç vitamin takviyesi vitamin eksikliğinden muzdarip olanlar için kullanılabilir olsa da, doğal formda tüketmek daha iyidir. Sadece yediklerinize dikkat ederek, karşılaştığınız saç dökülmesini azaltabilirsiniz.

Dikkat: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve bir doktor tarafından sağlanan teşhisin ve tedavinin yerini almaz. Herhangi bir vitaminin aşırı dozu çok sayıda yan etkiye sahip olduğundan, doğru miktarda tüketilmesi sadece doktorunuz veya sertifikalı bir beslenme uzmanı tarafından açıklanabilir. Vitamin takviyelerini reçetesiz tüketmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu