Sağlık

Şarbon Hastalığı Nedir?Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Şarbon, akciğer, deri ve bağırsakta ciddi bozulmalara neden olan çok ciddi bir hastalıktır. Bu hastalık vücudu sarhoş eder ve normalde toprakta ve bitki örtüsünde yaşayan Bacillus anthracis’den kaynaklanır.

Toksik etkisinden dolayı, bu bakterinin,biyolojik bir silah olarak kullanılma ihtimali olduğu bilinmektedir. Bu silah, bir suç eylemi olan ve Birleşmiş Milletler tarafından yasaklanan ciddi ve ölümcül bir silahtır.

Nasıl Bulaşır?

Bu bakteriler, kontamine olmuş nesnelerle veya genellikle inek, keçi ve koyun gibi hayvanlarla temas edildiğinde kişi tarafından enfekte olabilir. Her ne kadar ciddi bir enfeksiyona neden olsa da, şarbon kişiden kişiye bulaşmaz.

Şarbon, deri yoluyla, solunum yoluyla, akciğerler yoluyla veya kontamine hayvanların et veya türevlerinin yutulması yoluyla vücuda yerleşebilir.

Ana Belirtileri

Belirtileri, bakteriye maruz kaldıktan sonra 12 saat ila 5 gün arasında ortaya çıkmaya başlayabilir, bu da hastalığa 3 farklı şekilde yol açabilir:

Deride Enfeksiyon: Deride enfeksiyon, kırmızımsı kahverengi topaklar ve kabarcıklar şeklinde ortaya çıkan, deride şişlik ve koyulaşan ülserler oluşturarak, şişlik 3 cm çapa kadar ulaşır. Ayrıca kas ağrılarına, baş ağrısına, ateşe, mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir.

Akciğer Şarbonu: Nefes alarak akciğerlere ulaştıktan sonra, başlangıçta soğuk algınlığı benzeri bir yol izler, daha sonra kan dolaşımına ulaşır ulaşmaz akciğerlerde çoğalır ve şiddetli ateş, solunum sıkıntısı ve komaya neden olur.

Bağırsak Şarbonu: Bağırsakta bulunan bakteri toksinleri, kanama, ishal, kusma, karın ağrısı ve ateşe neden olan bu organın akut iltihaplanmasına neden olur.

Bakteriler kan dolaşımına ulaştıktan sonra beyine ulaşırsa, çok ciddi bir beyin enfeksiyonu ve neredeyse her zaman ölümcül olan menenjite neden olabilir. Ayrıca, tüm bu tezahürler çok ciddidir ve hızlı bir şekilde tanımlanıp tedavi edilmezse ölüme yol açabilir.

Tedavi Nasıl Yapılır?

Şarbon enfeksiyonu, antibiyotiklerle tedavi edilir, örneğin ilaçların yanı sıra tedaviyi yapan doktor bakteriyel toksinin etkisini nötralize etmeye çalışır.

Bu enfeksiyonu önlemek için hala bir aşı yolu olmadığından, bu bakterilerin çevrede varlığını azaltma çabasıyla, kontamine olabilen hayvanların sağlığının kontrolü ile yeni vakalar önlenmektedir.

Bilgifenerim.com sitesinde verilmiş olan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır ve kesinlikle bir uzman doktorun tedavi yada tavsiyesinin yerini tutamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu