Yiyecek & İçecek

Sardalya Balığının Özellikleri ve Faydaları

Sardalya balığının faydaları ve özellikleri saymakla bitmiyor. Sardalya balığı, yandan basık vücutlu, boyu en fazla 25 cm uzayabilen yeşil ve mavi sırtlı bir balık türüdür.

Yanları ve karnının altı gümüş rengindedir. Atlas Okyanusu, Akdeniz ve Marmara’da yaşayan bir balıktır. Sürüler halinde yaşarlar, hamsigiller familyasından bir balıktır.

Kışın derinlere inerler. Atlas Okyanusu, Kuzey Denizi, Manş, Baltık Denizi ve Akdeniz’de çok rastlanır. Akdeniz’de yumurtlayan sardalya, mayıs ayının başından itibaren Çanakkale Boğazından Marmara’ya da geçer.

Dişleri olmadığı için planktonlarla beslenir.Pulları çabuk dökülür. Ağlarla yakalanıp taze ya da konserve olarak tüketilir. Yurdumuzda  konservecilik olarak önemli gelir kaynağıdır. Özellikle Marmara bölgesi taraflarında.

Sardalya Balığının Özellikleri ve Faydaları

Sardalya Balığının Faydaları

Sardalya balığının faydaları saymakla bitmiyor. Hücrelerimizin içerisinde karbonhidratlardan enerji üretimini sağlayan bakır açısından çok zengindir. Sardalyanın kalori değeri düşük fakat besin değeri çok yüksektir. 85 gr sardalyada 23 gr protein bulunmaktadır.

Sardalya balığı vücudu iltihaplardan koruyan yağ asitleri açısından da zengin bir kaynaktır. Bu nedenle hasta olma riskini azaltır. Selenyum, Kalsiyum, B12 ve D vitamini bakımından zengindir.

İçerdiği yüksek protein sayesinde sizi uzun süre tok tutarak gereksiz yiyeceklerden uzak tutar.Kilo almanızı engeller.Büyük yırtıcı balıklar kadar metal ve toksin içermez.

Kan basıncını ve kolesterolü düşürür.Bu nedenle kalbinizin dostudur. Yüksek protein ve sağlıklı yağ yapısıyla kan şekerinizi dengede tutar. Omega 3 asitlerinin araştırmalar sonucu depresyona iyi geldiği tespit edilmiştir. Bu nedenle sardalya balığında da yüksek miktarda Omega 3 bulunur. Bu da anksiyete ve depresyon gibi durumları engeller.

56 gr Sardalyada 217 mg kalsiyum vardır.Sonuç olarak, kemik gelişimi ve diş sağlığı açısından çok önemlidir.

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu genelde 50 yaş üzeri yetişkinlerde görülmektedir.Bu rahatsızlık görme kaybına neden olmaktadır. Yapılan araştırmalar sardalya ve benzeri balıkların bu hastalığı azaltmış olduğunu göstermektedir.Beyin açısından da sağlıklı bir besin kaynağıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu