Sağlık

Sarı Hardal’ın İnanılmaz Sağlık Faydaları

Sarı hardal, az popüler olmasına rağmen, sunabileceği çeşitli sağlık avantajlarına sahiptir. İşte sarı hardalla ilgili bilmeniz gereken her şey.

Baharatlı ve aromatik sarı hardal yalnızca burgerlere lezzet katmakla kalmaz, aynı zamanda farkında olmayabileceğiniz bir dizi sağlık faydası da taşır. Üç çeşit hardal, yani beyaz, siyah ve koyu kahverengi olarak sınıflandırılır.

Sarı Hardalın Sağlık Açısından Faydaları

Sarı hardal tohumunu, bütün ya da öğütülmüş olarak ya da bir sos olarak tüketirseniz, kesinlikle hardalın yararlarından faydalanabilirsiniz. Sunduğu sağlık faydalarına bir göz atın. Ayrıca besin maddelerini anlamak için hardal tohumlarının besin değeri de sunulmuştur.

Besinler

1 Çay Kaşığı Sarı Hardal Tohumu

Kalori 15
Karbonhidratlar 1.1 g
Lif 0.5 g
Yağlar 0.9 g
Omega 3 87.1 mg
Omega 6 84.2 mg
Kalsiyum 16.9 mg
Demir 0.3 mg
Magnezyum 9.7 mg
Fosfor 27.3 mg
Potasyum 22.2 mg
Çinko 0.2 mg
Manganez 0.1 mg
Selenyum 4.3 mcg

Gastrointestinal Kanseri Önler: Hardal tohumları gastrointestinal kanser gelişme riskini önlemeye yardımcı olan phytonutrient bileşikler içerir. Yapılan çeşitli araştırmalardaki bu bileşikler, halihazırda yaygın olan kanserli hücrelerin büyümesini sınırlamış ve bu hücrelerin daha fazla gelişimini engellediği görülmüştür.

Romatizmayı Önler: Hardal tohumlarının başlıca faydalarından biri, selenyum ve magnezyum açısından zengin olmalarıdır. Bu besinler, romatizma  ve astımın anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı ciddiyetini azalttığını göstermiştir. Hardal tohumlarındaki magnezyum içeriği, yüksek tansiyonun düşmesine de yardımcı olur.

Migren Ağrılarını Azaltır: Sarı hardalın sağlığa olan faydaları aynı zamanda migren ataklarını azaltma, kalp hastalığının gelişimini önleme ve menopozun ağrılı belirtilerinden bazılarını hafifletme özelliklerini de içerir.

Alzheimer Hastalığını Önleyebilir: Bazı araştırmalara göre, sarı hardaldaki anti-inflamatuar bileşikler, Alzheimer hastalığını önleyebildiğini gösterdi.

Hardal tohumları zengin antioksidan kaynağıdır ve antifungal ve antiseptik özelliklere sahiptir ve bu da tüketimini vücut için oldukça faydalı kılar.

Metabolizmayı Hızlandırır: Hardal tohumları vücudun metabolik hızını arttırma kapasitesine sahiptir, sadece vücut için yararlı değildir, aynı zamanda sindirim sürecini de kolaylaştırır. Bu nedenle, diyetisyenler  için iyi bir seçimdir.

Düşük Kalorili Olması: Diyetisyenler için sarı hardalın bir diğer yararı, kalorisi düşük olduğu için, ketçap ve mayonez gibi karbonhidratlar ve şekerler açısından zengin olan diğer soslar yerine tüketilebilmesidir.

Temel Besin Maddeleri: Sarı hardal, zengin bir omega-3 yağ asitleri, magnezyum, selenyum ve çinko kaynağıdır. Bu nedenle, sağlıklı, iyi işleyen bir vücut için gerekli olan birkaç besleyici maddenin değerli bir kaynağıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu