Sağlık

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir?

Diyabet hastalığının diğer adıyla Şeker hastalığının milattan önce 2000 yıllarından bu yana bulunduğu ve bazı yazıtlarda da bundan bahsedildiği görülmektedir.Mısırda çok idrara çıkma poliüri hastalığı olarak bahsedilmektedir.Milattan sonra ise Kapadokyalı Arateus bu hastalığın etin,kolların ve bacakların eriyerek kana karıştığını belirtmiş ve akıp boşalan anlamına gelen “Diabetes” ismini vermiştir.

İbni Sina, ilk kez ayaklarda görülen gangreni bularak şeker hastalığının ne kadar zarar verebileceğini açıklamıştır.Daha sonra diyabet hastalarına açlık kürleri uygulanarak şeker hastalığının tedavileri araştırılmaya başlanmıştır.

Bu arayış sürecinde Frederick Banting ve Charles Best’inbulmuş olduğu “İnsulin” kullanılmaya başlanmıştır.Daha sonra ise ağızdan alınan şeker düzenleyici ilaçlar bulunmuş ve araştırmalar devam etmiştir.İnsülinin bulunması insanlık yararına en iyi buluştur.İnsulin bulunmadan önce bir çok hasta ketoasidoz komasına girerek kaybedilmiştir.İnsulinle birlikte bu oran yüzde bir civarına kadar inmiştir.

Şeker Hastalığı

Diyabet Hastalığı (Diabetes Mellitus) Nedir?

Diyabet Hastalığı (Diabetes Mellitus), vücudumuzda bulunan pankreas organının yeterli miktarda insülin üretmemesi yada üretilen insulinin vücudumuz tarafından etkili olacak şekilde kullanamamasından dolayı oluşan ömür boyu devam eden kronik bir hastalıktır.Ömür boyu devam ederken aynı zamanda vücut tarafından üretilen insulinin azalması da gözlenmektedir.

Normal çalışan bir vücutta besinler, vücudun en önemli yakıtı şekere dönüştürülmek üzere bağırsakta parçalanır.Bağırsakta oluşan şeker kana karışarak kandaki şeker düzeyi yükselmeye başlar.Sağlıklı kişilerde şeker pankreastan salgılanan insulin hormonu ile hücrelerin içerisine taşınmaktadır.Fakat insulin hormonu vücudumuzda salgılanmazsa şeker hücrenin içine giremez.Bu nedenle şeker kanda kalarak yükselmeye başlar buna “kan şekerinin yükselmesi“Hiperglisemi denir.Kan şekerinin sürekli devam etmesi vücudumuzdaki diğer organların bozulmasına sebep olur.

Şeker Hastalığı

Gizli Şeker (Prediyabet) Nedir?

Bir bireyin kan şekeri seviyesi normalden yüksek olsa da diyabet tanısının konulmasına yeterli seviyede değilse bu durum tanı olarak gizli şeker diye tanımlanır.

Tip 1 Diyabet Nedir?

Geçmiş dönemlerde “Juvenil diyabet”, “Çocukluk çağında başlayan diyabet”, “İnsuline bağlı diyabet” yada “tip 1 diyabet diye adlandırılırdı.Bu hastalıkta insulin yapımından sorumlu pankreasın zarar görmesinden dolayı mutlaka insuline ihtiyaç vardır.Bu hastalıkta günlük enjeksiyon sıkılarak insulin ihtiyacı karşılanır.

Tip 2 Diyabet Nedir?

Tip 2 diyabet,geçmişte “insuline bağlı olmayan diyabet” yada “tip 2 diyabet” olarak adlandırılırdı.En yaygın görülen diyabet hastalığıdır.Dünyada tanı koyulan % 90 ve daha fazla diyabet hastasının çoğu tip 2 diyabetlidir.Tip 2 diyabet genelde obezite ve fiziksel aktiviteden dolayı görülmektedir.Tip 2 diyabet hastalığı başlangıcından ancak ortalama 5 yıl sonra farkedilebilir.

Kaynak
diyabet.gov.tr/candanbakim.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu