Türkiye

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal

Turgut Özal Kimdir?

Türkiye Cumhuriyeti 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal tam ismi Halil Turgut Özal’dır. 13 Ekim 1927 yılında Malatya’da doğmuştur. Cunmhurbaşkanlığı yapmadan önce, 1983-1989 tarihleri arasında 5 yıl 10 ay boyunca başbakanlık ve aynı zamanda Anavatan Partisi genel başkanlığı görevinde bulunmuştur.

Turgut Özal,Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra görevi sürerken vefat eden ikinci Cumhurbaşkanıdır.

Turgut Özal,17 Nisan 1993 yılında 5 ülkeyi kapsayan 12 günlük Türkistan gezisinden sonra Ankara’da vefat etmiştir.Cenazesine Türkiye’nin dört bir yanından yüz binlerce kişi akın etmiştir.

Turgut Özal “Öldükten sonra beni İstanbul’a defnedin, kıyamete kadar Fatih Sultan Mehmed’in manevi ruhaniyeti altında bulunmak istiyorum”

şeklinde verdiği vasiyete uyularak kendisi tarafından yaptırılmış olan eski başbakan Adnan Menderes’in anıt mezarının bulunduğu Topkapı’da,Vatan caddesi üzerinde kendisine hazırlanan anıtmezara defnedilmiştir.

Turgut Özal’ın limonatasına katılan arsenikle zehirlendiği iddiasını ortaya atan eşi Semra Özal, delil olarak da saç örneğini ABD’de tahlil ettirdiğini belirtmektedir. Bu nedenle Turgut Özal’ın kabri 19 yıl sonra 2 Ekim 2012’de tekrar açılarak ölümünün suikast olup olmadığını anlamak için yapılan otopside Adli Tıp Kurumu bulgular sonucu zehir bulunduğunu fakat Özal’ın zehirden mi yoksa başka nedenlerden mi öldüğü tespit edemediklerini açıklamıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu