Edebiyat & Sanat

Şeyh Hamdullah Kimdir?

Geleneksel sanatlarımızdan hat sanatının gelmiş geçmiş en büyük ustası kabul edilen Şeyh Hamdullah‘ın kesin doğum tarihi bilinmemekle birlikte 1429-1456 tarihleri arasında doğduğu tahmin edilmektedir.

Seçkin bir aileye mensup olan Hamdullah, Amasya’da dünyaya geldi.Amasya’da şehzadeliğini geçiren II.Beyazıt’ın da hocası olan Hatip Kasım Efendi’den ders aldı ve ileri düzeyde Arapça öğrendi.

Amasya,o dönemde Şehzade şehri olduğu,başka deyişle padişah olacak padişah oğulları eğitimlerini Amasya gibi belirli şehirlerde tamamladıkları için, Amasya’da ciddi bir sanat çevresi oluşmuştu. Hamdullah Çelebi,Şehzade şehrindeki bu sanat çevresinden İslam yazı sanatını,yani hat sanatını öğrendi.

Kendi üslubunu geliştiren Hamdullah,sanat çevreleri ve saray tarafından kabul edildi;şehzadeliğini Amasya’da geçiren Hamdullah’ı da yakından tanıyan ve seven II.Beyazıt onu İstanbul’a davet etti ve saray katipliğine atadı. Beyazıt’tan sonra Yavuz Sultan Selim zamanında bir köşeye çekilen Hamdullah,Kanuni Sultan Süleyman zamanında tekrar sarayda görevlendirildi.

1526 yılında vefat eden Şeyh Hamdullah’ın mezarı Karacaahmet Mezarlığındadır. Şeyh Hamdullah üslup sahibi büyük bir hattattır ve kendisinden günümüze çok sayıda eser kalmıştır.Bu eserler Dünya Kültür mirasının eşine az rastlanır parçaları sayılmakta ve dünya çapında değer görmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu