Hayvanlar

Sığırcık Kuşu

Sığırcık kuşları ülkemizde hemen her yerde görebildiğimiz bir kuş türüdür.Bazen sürüler halinde yüzlercesini görürüz.En çok yaşadıkları bölgeler Asya, Avrupa ve Afrika’dır.Bunların yanı sıra dünyada birçok yerde bulunur.

Serçeden büyük, uzun gagaları olan, siyah tüylü kuşlardır.Sürü halinde gezerler.Ötücü bir kuştur.Tüm dünyaya yayılmışlardır.Boyları 18 – 43 cm arasında değişmekte,ağırlıkları ise 75-90 gr. arasındadır.Yüzden fazla türü bulunmaktadır.Sığırcıklar 50-60 çift halinde yuva yaparlar.

Sığırcık Kuşu Yumurtası
Sığırcık Kuşu Yumurtası

Ülkemizde görülen sığırcık türü Adi Sığırcık ismi verilen 21 cm boyunda olan türdür.Siyah tüylü ve erguvan yeşili parıltılıdır.Yerdeki yiyecekleri ararken sıçrayarak gezerler.Salyangoz, böcek, tahıl ve meyve yerler.Tarlalarda, park ve bahçelerde bulunan ağaçlara yuva yaparlar.Şehirlerin içlerine kadar girip insanlara rahatlıkla alışırlar.

Sığırcıkların yaşadıkları bölgeye göre göçmen, gezgin ve kalıcı olan türleri bulunmaktadır.Yumurtaları açık mavi renkte, 3-5 tanedir.

Erkek ve dişi sığırcık kuluçkaya sırayla yatarlar.Kuluçka süresi 11 ile 13 gün arasında değişmektedir.Yavrular yumurtadan çıktığında 15-17 günde uçmaya başlarlar.Çiftçiler tarafından hiç sevilmeyen kuşlardır.Nedeni ise meyvelere zarar verdikleri içindir.Sığırcık kuşunun diğer bir ismi çekirge kuşudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu