Sağlık

Sindirim Sistemi Hastalıkları

Sindirim sistemi, farklı belirtilere neden olabilecek bir dizi tıbbi durum geliştirme eğilimi gösterir.Sindirim sistemi hastalıklarının bazılarıyla ilgili bu makalemizi inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çoğumuz vücudumuzdaki sağlıklı bir sindirim sisteminin önemini biliyoruz. Sindirim sistemi, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüsden oluşur. Bu içi boş organlar sindirim sistemini oluşturmak üzere birbirlerine bağlıdır, bu da vücudumuzun yediğimiz yiyeceklerin parçalamasına ve içindeki besin maddelerini emilimine yardımcı olur. Bu organların herhangi birini etkileyen hastalıklar sindirim sistemi hastalıkları olarak sınıflandırılır.

Genel Olarak Görülen Sindirim Sistemi Hastalıkları

Yukarıda belirtildiği gibi, sindirim sisteminin organları farklı tıbbi durumlara neden olabilir. Bazıları belirli bir organı veya o organın bir bölümünü etkilemekle birlikte bazıları ise sistemin birden fazlasını etkiler. Sindirim sistemini etkileyen yaygın hastalık durumlarının bazıları aşağıda verilmiştir.

Ülserler

Yemek borusu, mide ve duodenumun duvarlarında oluşan açık yaralar veya lezyonlardır. Bu durum, stres, yaşam biçimi ve ilaç gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Duodenal ülserler çok yaygındır, mide ülseri nadir değildir.

Gastroözofageal Reflü Hastalığı

Bu hastalıkta yaygın bir durumdur.Bu durumun karakteristik özelliği mide yanmasıdır. Aksi halde asit reflü hastalığı olarak bilinen bu durum, midenin içeriğinin (asitler dahil) yemek borusuna geri gelmesinden kaynaklanmaktadır.

Gastrit

Bakteriyel enfeksiyon, NSAID’ler gibi düzenli ilaç kullanımı ve fazla alkol tüketimi nedeniyle ortaya çıkan bir sindirim hastalığıdır. Gastrit şişkinlik, kusma, hazımsızlık ve karın ağrısına neden olabilir.

Mide ve ince bağırsak hareketleri çok yavaşlar ya da tamamen durursa,bu duruma gastrit denir. Gastrit belirtileri bulantı, mide ekşimesi, üst karın ağrısı, kusma ve şişkinliktir. Bu durum, karın kaslarının düzensiz çalışmasından kaynaklanır ve bunun için ilaç tedavisi uygulanır.

Çölyak hastalığı veya Gluten Alerjisi

Başka bir sindirim sistemi hastalığı da bu hastalıklardır. İnce bağırsağı etkileyen bir otoimmün hastalık türüdür. Bu durumda olan insanlarda, bağışıklık sistemi, buğday gibi bazı gıda ürünlerinde glutene tepki gösterir. Bu ince bağırsak duvarlarına zarar verir ve bu da besin maddesinin emilimini engeller. Çölyak hastalığı belirtileri ishal, ağrı, şişkinlik, ağrı ve anemi içerir.

Crohn Hastalığı

Sindirim sisteminin sık görülen hastalıkları arasında Crohn (iltihaplı bir hastalık) hastalığı bulunur ve bu hastalık sindirim kanalının duvarlarının iltihaplanmasıyla karakterizedir. Bağırsaklar Crohn hastalığından etkilenirken, sindirim sisteminin diğer bölümleri bile bu durumu geliştirebilir.Belirtileri ülserler, ishal, karın ağrısı ve dışkıda kan bulunur.

Ülseratif Kolit

Kalın bağırsağı etkileyen başka bir enflamatuar durumdur. Bu durum ülserler, dışkıda kan ve karın ağrısı ile karakterizedir. Tedavi edilmemiş ülseratif kolit, kolon perforasyonuna (Kalın bağırsak delinmesi) ve diğer komplikasyonlara neden olabilir.

Divertiküloz

Kalın bağırsağı etkileyen bir durumdur ve kolon duvarında torbalar oluşması ile karakterizedir. Bu torbalar dışa doğru çıkıntı yaparak şişkinlik ve kabızlık ile ağrı ve rahatsızlık yaratır. Bu keselerin iltihaplanmasına, ateş, mide bulantısı ve şiddetli ağrıya neden olabilen divertikülit adı verilir.

Kabızlık

Kabızlık yaygın bir sindirim sistemi bozukluğudur. Yaşam biçimi, yeme içme, ilaç ve tıbbi durum gibi farklı faktörlerden kaynaklanabilir.Yavaş çalışan barsak hareketleri kabızlık yapabilir.Müshil ile kabızlık rahatlayabilir. Yaşam tarzı değişiklikleri ve altta yatan sorunun tedavisi bu durumu hafifletebilir.

Rektum Prolapsusu (Makat Sarkması)

Rektum duvarlarının anal açıklıktan dışarı doğru çıkıntı yaptığı yaygın bir durumdur. Bu durum prolapsın derecesine göre üç tip olarak sınıflandırılır. Rektal prolapsus çoğunlukla yaşlılarda ve kabız görenlerde görülür.

Makat Çatlağı

Makat çatlağı, anüs adı verilen rektumun alt kısmını çizen çatlaklar veya kesiklerdir. Bu durum rektal kanama ve ağrı ile karakterizedir. Çoğunlukla, sert dışkıların neden olduğu, dışarı çıkartılması zor olan şeydir.Akut anal fissürlerin çoğu birkaç gün içinde kaybolur, kronik olanların iki haftadan 4 haftaya kadar sürebilir. Bazıları da ameliyat gerektirebilir.

Sindirim sistemini etkileyebilecek daha birçok hastalık ve bozukluk var. Kolera, tifo, stafilokokal gıda zehirlenmesi,dizanteri ve bakteriler bu hastalıklara örnektir. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam tarzı izleyin ve bu hastalıklardan kurtulun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu