Biyoloji

Sinir Sisteminin Yapısı Ve Özellikleri

Sinir sistemi, beynin, omuriliğin ve vücudun tüm bölgelerini kapsayan geniş bir sinir ağından oluşur. Sinir sistemi, vücudumuzun farklı bölümlerinin iletişim kurmasına yardımcı olur ve beynimizin neler olup bittiğini kontrol etmesine izin verir. Sinir sistemi olmadan beynimiz lapa olur. Dış dünyada olup biten hiçbir şeyi bilmez ve vücudumuzu kontrol edemezdi.

Beyin ve omurilik, merkezi sinir sistemi denilen şeyi oluşturur. Sinirlerin geri kalanına periferik sinir sistemi denir.

Sinirler ve Periferik Sinir Sistemi

Sinirler, vücut etrafında iletişim sinyalleri veya dürtüleri taşıyan teller gibidir. Her sinirin içinde bir sinir lifleri demeti bulunur. Bazı sinirler gerçekten uzun, ayaklarından omuriliğe kadar uzanan yoldaki gibi. Sinir hücrelerine nöron denir.

İki ana sinir tipi vardır: motor sinirler ve duyusal sinirler.

Motor Sinirler – Motor sinirler beyinin kaslarımızı kontrol etmesine izin verir. Beyin harekete geçebilmek için kaslarımızın genişlemesi veya büzülmesini söylemek için beyin motor sinirleri üzerinden sinyaller gönderir.

Duyusal sinirler – İkinci tip sinirler duyusal sinirler olarak adlandırılır. Bu sinirler, dış dünyada neler olup bittiğini anlatmak için beyne sinyaller taşırlar. Duygusal sinirler cildimizde (dokunma), gözler (görme), dil (tat), burun (koku) ve kulaklardan (duymak) gibi işlevi görürler.

Her durumda, sinyaller sadece bir yöne gider: Motor sinir sinyalleri beyinden kaslara doğru hareket eder ve duyusal sinir sinyalleri duyulardan beyne doğru hareket eder.

Periferik sinir sistemi içerisinde iki ana sinir grubu vardır: otonom sinir sistemi ve somatik sinir sistemi.

Otonom sinir sistemi – Bu sinir sistemi otomatik olarak çalışır. Bazı şeyleri düşünmek zorunda değiliz, beyin bizim için her şeyi yapıyor.

Somatik sinir sistemi – Bunlar, bacaklarımızla zıplamak veya kollarımızı hareket ettirmek gibi aktif olarak kontrol ettiğimiz sinirlerdir.

Nöron

Her sinir nöron denilen birçok hücreden oluşur. Nöronlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için, örneğin motor nöronunu ele alalım. Her motor nöronun üç önemli kısmı vardır: hücre gövdesi, dendritler ve akson. Dendritler ana hücre gövdesinin dallarıdır. Yanlarındaki hücreden dendritlerle sinaps adı verilen bir şey üzerinde konuşurlar. Aksonlar kaslara bağlanır ve onlara ne yapmaları gerektiğini söyler.

Refleks

Vücudumuz süper zekidir. Bazen o kadar hızlı hareket etmeliyiz ki, beyinlerimizin düşünmek için zamanı yoktur. Böylece vücudumuz beyni atlıyor. Bu sıcak bir şeye dokunduğumuzda olur. Elimiz, aslında beyin ona söylemeden önce hareket eder. Beyin sonunda neler olup bittiğini öğrenir, ama vücudumuz akıllıca bir şey yaptı ve önce harekete geçti. Doktorunuz, bacağınızın sizi düşünmeden hareket edip etmeyeceğini görmek için dizinizi belirli bir yere vurarak refleksinizi test edecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu